Případy byly potvrzené v úterý. „Jedná se o jeden pozitivní test v Předklášteří a pět pravděpodobně nakažených v Tišnově. Potvrzený pozitivní test měl jeden člen této rodiny, která je společně v izolaci v rodinném domě. Všichni jsou v kontaktu s lékaři a hygieniky," uvádí se ve vyhlášení zástupců Tišnova na oficiálních stránkách.

Informaci Deníku Rovnost potvrdil i tišnovský starosta Jiří Dospíšil. „Nemocný člen pětičlenné rodiny z Tišnova se na mě zodpovědně obrátil s informací o potvrzené nemoci a jejich izolaci sami, o nakaženém v Předklášteří vedení města informovala tajemnice krizového štábu," uvedl.

Zástupci města zároveň vyzvali místní, aby nepodléhali panice a dodržovali všechna mimořádná opatření. „Od úterního rána jsme zřídili linky pomoci tišnovským důchodcům. Od rána už jsme měli na úřadě několik telefonátů, většinou volající žádali informace nebo šlo o prosby o pomoc se zajištěním nákupu," poznamenal starosta.

Telefonní čísla linek 734 175 031, 734 175 032, fungují denně od osmi hodin ráno do dvou odpoledne.

V Jihomoravském kraji je momentálně 35 lidí nakažených koronavirem. Jejich počet se za posledních čtyřiadvacet hodin zvýšil o 14. Jedná se o čtvrté nejvyšší číslo mezi všemi kraji. Podle posledních statistik ministerstva zdravotnictví je zároveň v kraji v karanténě devětadvacet lidí. Momentálně se ale v karanténě nachází už pravděpodobně více osob.

Kam nosit roušky
- adresa: Koliště 19, Brno
- čas: nonstop
 pro koho: roušky poputují do domovů důchodců, terénním pracovníkům, dopravnímu podniku a dalším

Současná situace spustila vlnu pomoci. Roušky pro důchodce žijící v brněnských domovech shání brněnský magistrát. Zájemci, kteří se jimi rozhodnou pomoct, je mohou nosit na adresu Koliště 19. Ochranné pomůcky na tvář, které lidé doma šijí, nebo mají jejich přebytek, tam přijímají nonstop na vrátnici. „Roušky přednostně distribuujeme do sociální oblasti, tedy domovům pro seniory, terénním pracovníkům, dále pak na úřady městských částí, zdravotnickým zařízením či dopravnímu podniku," uvedla Radka Loukotová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Na současnou situaci reaguje také Masarykův onkologický ústav, který od úterý každému příchozímu měří tělesnou teplotu. „Lidi bez teploty a projevů infekce vpustíme dál, ostatní půjdou speciálním vchodem a budou vyšetřeni. Kvůli těmto opatřením uzavřeme stávající vchody a omezíme parkování,“ uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Ústav zároveň žádá pacienty, aby svou návštěvu odložili, pokud není jejich kontrola nezbytně nutná.

Od pondělí platí kvůli vládou vyhlášenému nouzovému stavu mimořádná opatření také v budovách Krajského soudu v Brně v Rooseveltově a Husově ulici. Soudní jednání, které se mají uskutečnit do 13. dubna, mají soudci zrušit a odročit na termín po tomto datu. Výjimkou jsou jednání, kde soudci rozhodují o zachování vazby.

Od pondělí jsou obě soudní budovy uzavřeny. „Do soudní budovy bude umožněn vstup výlučně lidem, kteří předloží předvolání k úkonu na příslušný den a kterým bude bezdotykovým teploměrem naměřena tělesná teplota nejvýše 37,4 stupňů Celsia,“ informoval předseda Krajského soudu v Brně Milan Bořek.

Tyto podmínky platí pro právní zástupce, advokáty, svědky, znalce a další osoby.

Online reportáž