Konec váhání, jdeme do toho. Tak se rozhodli radní vTišnově po veřejné debatě o budoucnosti a vzhledu středu města. Ještě letos tam utratí miliony korun za úpravu Náměstí 28. Října. A pak se pomalu pustí i do Náměstí Míru před radnicí.

„Váhali jsme stím, protože je to složité a drahé. Ale stav povrchů a inženýrských sítí byl už neudržitelný. Navíc se při veřejné debatě ukázalo, že by se mělo něco udělat sdosud nedotknutelným pomníkem legionáře, který není zrovna ideálně a bezpečně vyřešený,“ uvedl starosta Tišnova František Svoboda.

Lidé podle něj spontánně projevili přání po změně vizáže centra města vnávaznosti na anketu, kterou mezi obyvateli Tišnova před časem udělal Brněnský Deník Rovnost. Tehdy se ukázalo, že mnoha lidem vadí hustá doprava, stav chodníků a vzhled náměstí.

„Není to zrovna ideální místo pro chodce. Jezdí tam spousta aut. Ani sparkováním to tam není slavné,“ řekl třeba Václav Drhlík.

Kromě nebezpečí pro chodce vpodobě aut projíždějících středem města se stala terčem kritiky také dlažba, která na některých místech pamatuje rozhodně lepší časy. „Kostky na náměstí jsou hrozné. Mělo by to tam vypadat lépe,“ podotkla například Marie Stodůlková.

Naplnění všech vyjmenovaných požadavků se lidé mají dočkat ještě vtomto roce. „Za získanou pětimilionovou dotaci a část vlastních peněz chceme vyměnit dlažbu, zrušit některé nevhodné zdi a jednu silnici. Přidáme více parkovacích míst a parkovou zeleň. Místo by mělo být přívětivější a otevřenější,“ přiblížil starosta.

Stavební ruch podle něj vypukne už na přelomu léta a podzimu a do konce roku má být všechno hotové. Poté se chce radnice pustit i do úprav navazujícího spodního Náměstí Míru. Prostranství před historickou radnicí však bude o poznání tvrdší oříšek. A také dražší. Náklady Svoboda odhadl na sto milionů korun, což je pro město správě tak vysokým ročním rozpočtem na veškeré své aktivity a závazky astronomická částka.

„Proto to bude záležitost více let, určité celého volebního období. Shánění peněz bude následovat poté, co si ujasníme, jak by měla nová podoba středu města vypadat,“ řekl starosta.

Tišnovu se podle něj podařilo zapojit do architektonické soutěže Petra Parléře, díky které radnice zdarma získá předlohy několika projektů. Ktěm pak chtějí radní opět otevřít veřejnou debatu.