Pozornost příchozích upoutává rodina, která vypadá jak vyjmutá z historické fotografie. Tři krásné dámy, dva mladí chlapci a kočárky. Ženy mají sukně dlouhé až na zem, kloboučky i rukavice. „Jsem sběratelka a restaurátorka historických kočárků, takže tohle je má velká záliba. Organizátoři nás oslovili, a tak jsem dcery navlékla do dobových kostýmů a vyrazili jsme,“ pochvaluje si nejstarší Naďa Balabánová.

Kousek od nich postarší pár se zájmem sleduje divadelní představení. Z ženy čiší noblesa, z muže ušlechtilost. „Chtěli jsme oslavit vznik republiky, protože vlastenectví je zvláště v dnešní době důležité. Tišnov nám přirostl k srdci,“ míní jednohlasně manželé Vítkovičovi.

Po čtvrté hodině se lidé na náměstí seřadí do zástupu, který pak Riegrovou ulicí míří k bývalému Kuthanovu sanatoriu. Cestou se zastavují třeba u Sokolovny nebo v zahradách prvorepublikových vil. „Zde se podíváme na taneční představení stepu a charlestonu, poté si popovídáme o tom, jak žily děti za první republiky. Zapojilo se několik spolků. Místní taneční soubor, Sokolové, divadelní a nebo historický spolek. Vojenské předvedly atentát na Františka Ferdinanda d'Este,“ dodává organizátorka akce Irena Ochrymčuková.