„Nic jiného než Titanic pro mě nepřicházelo v úvahu. Podle původního zadání jsem měl udělat jen digitální model. Nakonec jsem se rozhodl, že vytvořím i model skutečný,“ vyprávěl Vala.

Zřejmě nejslavnější parník, jenž se potopil v roce 1912 a s sebou vzal patnáct set lidí, se pro nadaného studenta stal srdeční záležitostí. Vzpomněl, jak jako šestiletý dostal první model. O výběru tématu maturitní práce tak nebylo pochyb. Pracoval na něm přibližně půl roku.

Nejprve vytvářel model v počítačovém programu, následně přišel na řadu 3D tisk. „Při programování jsem musel přesně odměřovat, takže mi bohužel nezbylo nic jiného, než svůj starý model z dětství úplně rozebrat,“ přikývl Vala. Po maturitě chce studovat v Brně na Univerzitě obrany, vojenství je totiž jeho další koníčkem.

Podívejte se, jak ztroskotal slavný Titanic. 

| Video: Youtube

Svým Titanicem o déle jednoho a půl metru a váze šesti kilogramů příjemně překvapil nejednoho učitele. Mimo jiné například Lea Nitčeho. „Zpočátku jsem vůbec nevěřil, že by student svoji práci dotáhl až tak daleko. Prokázal však velké nadšení a píli. Jeho práce je srovnatelná s vysokoškolskou bakalářskou prací,“ sdělil pedagog Nitče.