Zemní plyn pro domácnosti totiž zdražuje jeho největší dodavatel v České republice, společnost RWE. Pod ni spadá i Jihomoravská plynárenská. „Vzhledem k prudkému oslabení koruny se nám prodražuje nákup plynu. Za ten platíme v dolarech. Čekali jsme do poslední chvíle, jak se budou měnové kurzy vyvíjet, ale současný stav nás nutí ceny zvýšit,“ řekl Tomáš Varcop z RWE. Dodal, že kurz české měny k dolaru se za letošní září propadl o jednu korunu a padesát haléřů.

Osmdesát měsíčně

Lidé, kteří si topí plynovým kotlem, tak zaplatí o pět procent víc. „Průměrné domácnosti, která využívá plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, vzrostou měsíční náklady o přibližně osmdesát korun. Zákazníci, kteří na plynu pouze vaří, si měsíčně připlatí šest korun,” vypočítal zvýšení ceny mluvčí Jihomoravské plynárenské Jiří Bezděk. Dodal, že cena elektřiny se v nejbližší době měnit nebude.

Zemní plyn k výrobě tepla používá i jeho největší český odběratel: Brněnské teplárny. Zatím není jasné, jestli si jejich klienti od nového roku za teplo také připlatí. „V současné době vše propočítáváme a ještě není jisté, jestli ceny zvedneme. Výsledky budeme znát v následujících týdnech,” uvedla mluvčí tepláren Liliana Geisselreiterová. Ujistila, že jejich zájem je nezdražovat.

Cenu může kromě jiných nákladů zvednout i možné navýšení minimální úrovně daně z přidané hodnoty. Zákon, který to navrhoval, vrátili minulý týden senátoři zpátky do poslanecké sněmovny.

Na vytopení bytu o velikosti šedesáti metrů čtverečních je potřeba za jednu topnou sezonu asi třicet gigajoulů. „Připočíst k tomu pak ale musíme ještě deset gigajoulů na ohřev vody,” spočítala Geisselreiterová. Roční výdaje za teplo takové domácnosti činí asi 24 700 korun. „Pokud se zvýší daň z deseti na plánovaných čtrnáct procent, připlatí si taková rodina skoro devět set korun za sezonu,” řekla mluvčí brněnských tepláren.

Hlouběji do peněženek budou muset sáhnout i lidé ve Znojmě. „Odebíráme energii od Znojemské tepelné společnosti. A té dodává plyn RWE,” vysvětlila zdražení mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová. Dodala, že zvýšení ceny je oproti začátku roku asi dvacetiprocentní.

Za teplo si tuto zimu naopak nepřiplatí lidé připojení k centrálním dodávkám tepla v Břeclavi. „Zdražení neplánujeme. Maximálně, o co by se cena mohla zvednout, je navýšení daně z přidané hodnoty. Ale díky loňskému nákupu plynu, velkým úsporám a vnitřním opatřením zůstaneme na ceně, která byla loni,” řekl jednatel společnosti Teplo Břeclav Aleš Nešpor. Upřesnil, že si tak budou účtovat 630 korun za gigajoul.

Dřevo se vyplatí

Někteří lidé si se zvýšením ceny zemního plynu hlavu nelámou. „Před pěti lety, když jsem měnil plynový kotel, jsem se rozhodl, že budu topit dřevem,” řekl Zdeněk Martinec z Břeclavi. Podotkl, že kotel byl o něco dražší než plynový, ale náklady se mu již vrátily.

Se sháněním paliva prý problém nemá. Jeho známý má oboru. „Protopím tak čtyřicet metrů krychlových dřeva za zimu. Je pravda, že je s tím dost práce a schnoucí dřevo zabírá na dvorku místo, ale myslím, že je to lepší než platit čím dál větší složenky za plyn,” řekl Martinec.

Odorizace: třetina výjezdů navíc

Auto, kterým rok nikdo nejel a jen stálo v garáži, potřebuje před vyjížďkou servis. Stejně tak je to u kotlů. Odborníci zdůrazňují, že lidé by pravidelné kontroly před topnou sezonou neměli podceňovat.

Podle vedoucího provozu společnosti Teplo Břeclav Vladimíra Dlouhého je nutné každý rok nechat zkontrolovat plynový kotel profesionálem. „Ten prohlédne, jestli nedochází k poruchám spalování plynu. Kotel také vyčistí, protože za celý rok může být zanesený prachem,“ popsal servisní prohlídku Dlouhý. Podotkl, že povinnost volat technika každý rok lidem ukládá právní předpis.

Revizí kotle však podle něj příprava na topnou sezonu nekončí. „Je také nutné nechat si zkontrolovat komín,“ řekl Dlouhý s tím, že i na toto je potřeba zavolat profesionála. Tedy kominíka.Servisem mají před sezonou projít tak plynová topidla, kterým se říká wafky. „Ty také musí zkontrolovat servisní technik. Další věc, která se musí kontrolovat, jsou termostatické hlavice u radiátorů,“ upozornil Dlouhý.

Pravidelnými kontrolami před topnou sezonou procházejí nejen domácnosti, ale i velké firmy. Například distributor plynu RWE. „Každý rok děláme takzvanou odorizaci. To proto, aby si lidé snadněji zkontrolovali případnou netěsnost na plynovou síť,“ uvedl mluvčí společnosti RWE Jiří Bezděk.

Při odorizaci společnost do plynu přidá větší množství aromatických látek. Lidé tak snadněji ucítí unikající plyn. Aromatické příměsi podle Bezděka nijak nepoškozují lidské zdraví. „Jen jsou čichově velmi výrazné,“ podotkl Bezděk. V době zvýšené odorizace podle něj společnost řeší o třetinu více výjezdů pohotovostní služby než obvykle.

Každoročně jsou pak díky této preventivní akci odhaleny tisíce závad na zařízení odběratelů. „Lidé, kteří zaznamenají únik zemního plynu nebo budou mít jen pouhé podezření na únik, to musí ihned ohlásit nepřetržité pohotovostní službě na čísle 1239,“ zdůraznil Bezděk.

Zvýšené množství aromatických látek přidá společnost do plynu tento i následující měsíc.

close zoom_in Ušetřit na vytápění se dá mnoha způsoby. Lukáš Lyer z Nesehnutí k tomu říká:

Někdy stačí obléct si teplý svetr


ROZHOVOR - Topit Pánubohu do oken se nevyplatilo nikdy. A s neustále rostoucí cenou energie to platí dvojnásobně. Podle Lukáše Lyera ze sociálně ekologického hnutí Nesehnutí přitom stačí dodržovat pár jednoduchých zásad. „K významnému snížení nákladů na vytápění stačí třeba i to, když se v místnosti o jeden stupeň sníží teplota,“ řekl Lyer.

Jakých chyb se lidé při vytápění
dopouští nejčastěji?
Mají špatně rozestavěný nábytek. Například gauč stojí těsně u radiátoru a ohřátý vzduch kvůli tomu nemůže správně cirkulovat v místnosti. Důležité je také kontrolovat, zda nejsou zavzdušněné radiátory. To totiž výrazně snižuje účinnost topení. Odstranit tuto závadu je přitom tak jednoduché. Stačí otočit příslušným ventilem na radiátoru a je to hotové.

Máte nějaké jednoduché rady, jak ušetřit za teplo?

Úplně nejjednodušší je prostě netopit zbytečně. Větrat v zimě jenom krátce, zato intenzivně. A nemít v pokoji zbytečně moc teplo. Pokud uberete jenom jeden stupeň, můžete ušetřit až šest procent spotřebované energie.

Jaká je ideální teplota v pokoji?

To záleží na konkrétní místnosti. Jiné je to v ložnici a třeba v koupelně nebo na chodbě. Různí se to i v jednotlivých zemích. Například Angličané jsou mnohem otužilejší než my. Obecně lze říct, že v obytných místnostech stačí kolem dvaceti stupňů. Lidé by si měli uvědomit, že pokud je jim zima, můžou se zahřát i jinak než zesílit topení. Třeba se trochu víc obléct.

Pomůže v úsporách i zateplení?

Samozřejmě. Tepelné vlastnosti domu nebo bytu se dají zlepšit několika způsoby. Hodně pomohou nová, těsnící okna, venkovní zateplení fasády a další stavební zásahy. Tepelně izolovat je možné i stěnu za radiátory. Vhodná je k tomu pokovovaná fólie, která odráží teplo z radiátoru zpět do místnosti. Zacházet s těmito fóliemi je jednoduché a nejsou ani moc drahé.