Brněnská primátorka Markéta Vaňková považuje projekt za dobré zahájení série akcí, které se k výročí sametové revoluce ve městě chystají. „Nemůžeme vzpomínat jenom na sametovou revoluci. Především je nutno připomínat si události, které jí předcházely,“ uvedla.

Pro pamětníky má akce funkci vzpomínkovou. Podle Nádvorníka si mnozí lidé totalitu už pořádně nepamatují. „Na sociálních sítích máme hodně reakcí lidí, kteří tvrdí, že totalita vlastně neexistovala a že to nebylo tak špatné,“ konstatoval.

Mladým lidem má zase pomoct pochopit atmosféru éry, která před třiceti lety skončila. Podle pamětnice Květoslavy Svobodové je důležité, aby se předešlý režim novým generacím ukazoval. „Mladí by tomu měli rozumět, aby mohli porovnávat,“ zhodnotila.

Součástí projektu je i výstava, která zachycuje projevy totality v každodenním životě v Československu. Panely na náměstí nabízejí možnost shlédnutí videí pomocí QR kódů.

Výstava spolu s promítáním se zalíbila i studentce Martině Štěpánkové. „Představení mi přiblížilo to, jak ta doba fungovala a vypadala,“ sdělila svůj zážitek.

Promítání pokračuje celý týden od 8.30 ráno do 19.00 večer a končí v sobotu. Dopolední hodiny jsou vyhrazeny pro studentské skupiny, které můžou svoji rezervaci provést na stránkách akce. Představení je promítáno v 3D verzi, 3D brýle však na místě nejsou k zakoupení.

vstup zdarma

akce trvá do soboty

každý den od 8:30 do 19:00

od 9:00 do 14:00 přednostně vyhrazeno pro studenty

v případě velkého zájmu promítání i v pozdějších hodinách

představení trvá dvacet minut

Autor: Barbora Nešporová