Nový problém provází vznik dopravního terminálu v brněnské části Starý Lískovec. V budoucnu k němu budou zajíždět autobusy a trolejbusy, kterými se cestující dostanou například do nemocnice v Bohunicích nebok univerzitnímu kampusu. Právě na možnost trolejbusové dopravy nyní dopadla administrativní komplikace.

Týká se posouzení vlivu na životní prostředí. Společnost Brněnské komunikace dočasně ukončila úřední proces kvůli potřebě doplnit několik informací. „Žádost je nutné dopracovat. V současné době řešíme s projektantem úpravu technického řešení,“ sdělil bez dalších podrobností mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Na vznik samotného terminálu ale podle něj tato situace vliv nemá.

Portrét Václava Havla - Umělec dokončuje kubisticky pojatý portrét Václava Havla na štítové zdi bytového domu v ulici Milady Horákové v Brně, 29. května 2022.
Nová ozdoba brněnského Bronxu: kubistický portrét prezidenta Václava Havla

V budoucnu k němu povede prodloužená trolejbusová linka 25, která nyní končí v zastávce Osová.

Mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková uvedla, že linka má být logickým zajištěním návaznosti hromadné dopravy na železniční zastávku Starý Lískovec. „Rozšíření kapacity nebo prodlužování linek městské hromadné dopravy plánujeme s ohledem na rozvoj města, zejména jeho obytných oblastí,“ řekla Tomaštíková.

Kvůli terminálu musí vzniknout nová cesta, jež bude souběžná s ulicí U Leskavy. Ta je hustě obestavěna rodinnými a bytovými domy. Využití pro vedení autobusových či trolejbusových linek tam proto není vhodné.

Podle starosty Starého Lískovce Vladana Krásného by nová silnice měla vést k zastávce zezadu, což je pro městskou část klíčové. „Nechceme totiž, aby všechna městská hromadná doprava jezdila přes naše sídliště,“ řekl už před časem.

Grafitti v Brně - Akce Výročí staré Tišnovky, která připomene 60. výročí od průjezdu posledního vlaku po železniční trati, pro níž se vžil tento název.
Nadšenci se vydali po stopách zrušené trati v Brně, připomíná ji kniha

Na nový terminál má zajíždět 160 trolejbusů denně. Město Brno už finišuje s vypořádáním s majiteli pozemků. „Jsou rozpracované poslední dva případy. Zatím není hotovo, ale očekáváme brzké uzavření dohody,“ informovala mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.

Stavba už má také povolení na kompenzační úpravy a rekonstrukci kanalizace. Stavební řízení na kanalizaci je přerušené do doby doplnění aktualizovaných stanovisek. „Pokud vše půjde bez potíží, mohli bychom asi v září zahájit práce na výměně kanalizace,“ doplnil Poňuchálek.

V místě kromě terminálu vznikne také parkoviště, chodníky a nástupiště. Nová železniční zastávka ve Starém Lískovci funguje od prosince. Vlaky tam zastavují zhruba každé dvě hodiny, v budoucnu se má počet spojů navýšit.