Zvýšení zabezpečení tohoto přejezdu vítá například Alice Nosková, která jezdí do Moravského Písku za rodiči. „Je to frekventovaná trať a někdy řidiči na závorách dlouho čekají, což lidi rozčiluje. Taky přes přejezd chodí děti do školy,“ přiblížila žena.

Starosta Moravského Písku Leoš Filípek zmínil, že už před pár týdny železničáři na zmiňovaném přejezdu dělali částečnou rekonstrukci. „Jsou tam vyměněné závory, přidaná zábrana nad chodník. Bliká kovové ráhno, které je zdaleka vidět,“ řekl.

Ilustrační foto
Samoživitelky v tísni: návrh na levnější byty pro ně v Brně zatím neprošel

Kromě Moravského Písku bude speciální kamerový systém nově i na přejezdu v Rousínově na Vyškovsku. „Pilotní projekt se osvědčil, proto rozšiřujeme kamery na další přejezdy po republice,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Jak vysvětlila, záznamy ze stávajících kamer na přejezdech dosud neumožňovaly přímo pokutovat přestupky řidičů. „V Úvalech u Prahy ale byla pilotně instalovaná kamera s vysokým rozlišením záznamu, který online získávají policisté. Vyčtou z něj poznávací značku, datum a čas přestupku. Záznamy pak pomáhají ve správním řízení,“ přiblížila Friebová.

Méně smrtelných případů

Loni na jihu Moravy nehod na železničních přejezdech ubylo. Oproti dvanácti v roce 2019 jich Drážní inspekce evidovala jen devět. Méně je také tragických následků. „Loni zemřeli v Jihomoravském kraji na přejezdech čtyři lidé, o rok dříve šest. Zranili se tři lidé, v roce 2019 šest,“ vyčíslil mluvčí inspekce Martin Drápal.

Na jihu Moravy železničáři letos plánují zabezpečit celkem devět přejezdů. Většinu na nedávno zprovozněné trati z Hustopečí do Šakvic na Břeclavsku. Nově na nich přibudou výstražná světla nebo závory. „Jeden přejezd u Mutěnic na Hodonínsku je navržený ke zrušení,“ doplnila Friebová.

Díl reality show Wie is de Mol, který se natáčel v brněnském hotelu Anybody, překonal hranici tři miliony diváků.
Nizozemská reality show bodovala dílem natáčeným v Brně. Podívejte se

Právě závory dlouhodobě prosazuje Drážní inspekce. „Závoru na rozdíl od světel u silnice řidič nepřehlédne,“ prohlásil už dříve generální inspektor Jan Kučera.

Správa železnic chce letos v celé republice upravit zhruba dvě stě přejezdů za téměř dvě miliardy korun. K úpravám přistupuje hlavně u těch, které jsou vyhodnoceny jako potenciálně rizikové.

Přejezdy, které letos v kraji opraví

P3944 (Střelice)  nově automatické závory
P7003   (Šakvice) nově světla
P7004  (Šakvice) nově světla
P7006  (Šakvice) nově světla se závorami
P7007   (Hustopeče) nově světla se závorami
P7008   (Hustopeče) nově světla se závorami
P7168  (Mutěnice) přejezd je navržen ke zrušení
P7169   (Mutěnice) nově světla se závorami
P7189  (Rousínov) nově světla se závorami a kamerami
P8158  (Moravský Písek) nově světla se závorami a kamerami