Bratranec obžalovaného v úterý před soudem vypověděl, že si část zářijové rozlučky se svobodou nepamatuje, protože byl opilý. „Já nevím. Říkám jen to, co jsem se později dozvěděl od ostatních. Stoprocentně jsem si jistý jen v tom, že si na to nepamatuju," odpověděl svědek na dotaz předsedy senátu Martina Vrbíka, zda poškozeného opravdu neshodil on.

Ve své výpovědi svědek zmínil mimo jiné i to, že mu později obhájce Daniela M. řekl, že obžalovaný trvá na své nevinně a za pachatele určil jeho. „O týden nebo dva později mi volala sestra obžalovaného, jestli můžu přijít. Byla tam ona, její přítel a snoubenka obžalovaného. Ten přítel mi řekl, ať to vezmu na sebe, že jsem nejvíc nadýchal a budu mít nejnižší trest," popsal svědek.

Za pokus o loupež odešel třiatřicetiletý Michal Štěrba od soudu s pětiletou podmínkou.
Zdrogovaný útočil nožem na kamaráda. Od soudu v Brně muž odešel s podmínkou

Partner sestry obžalovaného, který se oné rozlučky se svobodou také účastnil, v úterý před krajským soudem popřel, že by svědka nabádal k tomu, aby se ke skutku přiznal. „Byli jsme u Danielovy snoubenky na běžné návštěvě a jeho bratranec se tam objevil z ničeho nic. Chtěl vědět, jak je to s Danem. Přišlo mi, jako by zjišťoval, co je nového. Ptal se, jak ho může kontaktovat. Nikdo mu nenavrhl, aby to vzal na sebe," popsal.

Obžalovaný svého bratrance po celou dobu jeho výpovědi takřka hypnotizoval očima. Poté, co se jej soudce zeptal, zda chce na výpověď reagovat, se na svědka utrhnul. „Podívej se mi do očí a řekni!" stačil vychrlit, než jej Vrbík upozornil, že musí před soudem svědkům vykat a své dotazy adresovat zprostředkovaně přes senát.

Sanitka jihomoravských záchranářů v akci. Ilustrační snímek.
Brutální napadení ve Znojmě. Agresor dupal muži po hlavě. Zemřel v nemocnici

Obžalovaný soudci na to konto odvětil, že je mu do pláče, když slyší, co jeho bratranec říká. „Člověk, který má čisté svědomí, se nebude vymlouvat na rodinu, která se jen snaží bránit čest jejího člena. Nevěřím mu ani nos mezi očima, vře to ve mně. Kdybych to udělal, měl bych tu čest to říct. Ale já jsem to neudělal!" hájil se.

Daniel M. je obžalovaný mimo jiné na základě popisu poškozeného a výpovědi dvou svědků, kteří seděli na zídce o několik metrů dál. Svědci neviděli přímo shození poškozeného z hradeb, uvedli ale, že po jeho pádu zůstal stát obžalovaný u zdi s napřaženýma rukama.

  • Podívejte se na video z minulého líčení, které se konalo 13. února
Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Podle obžaloby Daniel M. s jeho bratrancem v podnapilém stavu přistoupili k poškozenému, který seděl na hradební zídce v tureckém sedu a telefonoval svým rodičům. Na něj v anglickém jazyce zavolali, aby neskákal a snažili se s ním dát do řeči. Poškozený jim naznačil, aby byli potichu, protože se chtěl věnovat telefonátu. „Poté na něj Daniel M. zakřičel anglicky já tě zabiju, což se jeho bratranec snažil zklidnit, načež si oba s poškozeným přátelsky plácli do rukou," popsal státní zástupce Ivan Hrazdira.

Ve chvíli, kdy se poškozený domníval, že jsou oba muži už pryč, k němu údajně opět přistoupil Daniel M. „V úmyslu shodit ho ze zídky s vědomím, že pod poškozeným je hluboký sráz, do něho nečekaně a intenzivně strčil, čímž došlo k nekontrolovanému pádu poškozeného z výšky 6,15 metrů s dopadem na hliněnou zem zvířecího výběhu," doplnil Hrazdira.

Odvolací soud v Olomouci snížil muži, který týral své sny, trest z osmi na pět let.
Otřesný případ týrání dětí v Brně. Odvolací soud muži zmírnil trest

Poškozeného museli vyprošťovat hasiči, následně jej záchranáři převezli do brněnské fakultní nemocnice. Pádem si zlomil dva obratle, palec na ruce, utrpěl pneumotorax (stav, kdy dojde ke vniknutí vzduchu do pohrudniční dutiny - pozn. red.), zhmoždění zad, oděrky a pokousání jazyka. Podle Hrazdiry poškozený jen shodou okolností a náhod, který nemohl obviněný ovlivnit, neutrpěl smrtelná či život ohrožující poranění.

Soud bude pokračovat za dva týdny, obhájce obžalovaného si vyžádal mimo jiné psychologický a psychiatrický posudek jeho bratrance a navrhl soudu, aby předvolal svědky, kteří seděli v době činu opodál na hradbách. Obžalovaný zůstává ve vazbě, kam jej policisté odvezli den po incidentu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Demolice mostu v brněnské Merhautově. Zůstalo po něm jen torzo, podívejte

Zdroj: Deník/Terezie Heinz