Spolu s brněnským dopravním podnikem ji vypraví vedení Knihovny Jiřího Mahena v Brně. „Chceme tak propagovat knihy a vzbudit zájem o čtení. Březen je navíc měsícem čtenářů a proto tramvaj vyprávíme právě nyní," vysvětluje ředitelka knihovny Libuše Nivnická mrznoucím lidem.

Po krátkém projevu předává slovo dvěma kmotrám nové tramvaje. Náměstkyni brněnského primátora Janě Bohuňovské a ústavní soudkyni Dagmar Lastovecké. I po jejich slovech ale zůstávají dveře tramvaje zavřené. K mikrofonu totiž s kytarou přichází hudebník Pavel Helán a zpívá píseň o cestování po Brně. „To je proto, abyste zatím mohli v klidu dopít," směje se Nivnická a pobízí lidi k vypití sklenky portského, kterou dostali na uvítanou.

Zraky většiny lidí už přesto směřují ke dveřím tramvaje převázaným zelenou mašlí. I když postřehnout ji dá některým přihlížejícím zabrat. „Skoro jsem ji neviděla, má podobnou barvu jako tramvaj," přiznává kamarádkám jedna z přihlížejících.

Za pár minut si jí ale všimnou všichni. Kmotry totiž přistupují ke dveřím a mašli přestřihnou. Zbývá už jen zmáčknout tlačítko k otevření dveří a lidé mohou dovnitř. A nejlépe s knihou. „Cestovat s ní touto tramvají se lidem vyplatí. Když v ní totiž potkají knižního revizora a budou si číst, dostanou od nás dárek," vysvětluje ředitelka knihovny. Tramvaj chce dopravní podnik nasazovat na různé linky a lidé ji tak mohou potkat prakticky v celém Brně.