Zastavené tramvaje, Brňané, kteří se nemohou dostat do práce. Odložené operace v Úrazové nemocnici a lékaři v ulicích. I tak to může za několik dní v Brně vypadat. Odboráři dopravního podniku a Úrazové nemocnice jsou totiž ve stávkové pohotovosti.

Zaměstnanci dopravního podniku přitvrdili po třech měsících vyjednávání o vyšších platech. Ještě minulý týden totiž termín stávka vyslovovali velmi opatrně. „Pod požadavky odborů se podepsalo šestnáct set zaměstnanců. Chceme desetiprocentní nárůst platů. Bez rozdílu funkcí,“ potvrdil radikální krok šéf odborářů Otakar Mokrý. Na jejich stávkovou pohotovost upozornila Mladá fronta.

Podle něj se ale tramvaje ještě nezastaví. V pondělí se totiž sejdou odboráři se zprostředkovatelem, který má situaci v dopravním podniku uklidnit.

„Uvidíme, jak dopadne toto jednání. Pak se rozhodneme, jak budeme pokračovat dál,“ dodal Mokrý. Připustil, že stávková pohotovost je spíše strategickým krokem. Přesto je podle něj tři tísíce zaměstnanců připraveno stávkovat. Pokud by totiž dosáhli svého, může se jim jejich průměrný plat zvýšit až o dva tisíce korun. Na výplatní pásce průměrného tramvajáka by se po vyhraném boji objevilo více než dvaadvacet tisíc měsíčně.

Některé Brňany by případná stávka rozladila. „Naštvalo by mě, kdyby to trvalo víc než jen pár hodin,“ řekl například Petr Sýkora.

V brněnském dopravním podniku vyhrožovali odboráři naposledy stávkou před dvanácti lety. V pohotovosti byli tři týdny. I tehdy se jim nelíbily nízké platy. Situaci v podniku zatím nechce nikdo z vedení komentovat. Z postupu odborářů jsou ale zaskočeni a označují jej za účelový. Podle nich odboráři jen chtějí, aby stoupla jejich „cena“ před vyjednáváním. „Domluvili jsme se na tom, že nebudeme do konce jednání mluvit s novináři. Nechci se proto ke stávce vyjadřovat,“ uvedl předseda představenstva Jiří Oliva.

Odboráři už ustoupili od požadavků, které měli v prosinci. Tehdy chtěli navýšení platů o patnáct procent. Teď trvají na deseti. Ani ty jim však dopravní podnik nemůže zaručit. Od města dostal dotaci více než miliardu, tedy stejně jako loni.

Dusno je i v brněnské úrazovce. Její zaměstnanci jsou připraveni stávkovat. Nelíbí se jim totiž, jak s nimi vedení a ministerstvo komunikuje.