Zchátralou transfuzní stanici koupil i s pozemkem před dvěma lety od Jihomoravského kraje nedaleký Masarykův onkologický ústav za pětatřicet milionů korun. Se záměrem postavit na místě moderní centrum onkologické prevence. „Objekt významně navýší naše kapacity. Pacientům z celé republiky v něm budeme poskytovat odborné konzultace nebo preventivní vyšetření,” sdělil už dříve ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda. Součástí nového areálu má být také menší lůžkové oddělení.

Původní objekty byly už více než patnáct let bez využití a staly se útočištěm squatterů. Přesto jsou slyšet názory, že k demolici nemuselo dojít. Například Brňan Dominik Matus si myslí, že zdemolované budovy z padesátých let vypadaly zvenku poměrně zachovale. „Nevím, v jakém stavu byla statika celého objektu, ale jednalo se o železobetonovou konstrukci, která je poměrně odolná,” uvedl Matus.

Policisté pomohli s přepravou srdce do nemocnice v Brně.
VIDEO: Pozor, jede srdce! Podívejte se, jak razili cestu pro orgán po D1 do Brna

Vedoucí odboru ředitelské kanceláře Masarykova onkologického ústavu David Gurník argumentoval tím, že budovy byly v havarijním stavu už v době koupě. „Areál řadu let chátral. Vzhledem k budoucímu charakteru a umístění zdravotnických technologií nebyla oprava možná,” trval Gurník na tom, že demolice byla nevyhnutelná.

Podle něj nyní už jen zbývá odklidit vzniklou suť ze zbořených budov. Stavba nového komplexu, který je podle ředitele ústavu Svobody důležitý pro budoucí fungování onkologické péče na jižní Moravě, má začít začátkem příštího roku.

MAREK BERČÍK