Každoročně provedou odborníci v Centru kardiovaskulární a transplantační péče zhruba 1100 srdečních operací a 120 až 130 transplantací orgánů. Aktuálně sídlí centrum v brněnské svatoanenské nemocnici. Současné prostory však tamním odborníkům kapacitně nedostačují. Mimo rozšíření o pětatřicet lůžek nabídne nové centrum i prostornější a komfortnější pokoje.

„Pacientům tak zajistíme příjemnější prostředí pro pobyt a usnadníme jim cestu k uzdravení,“ sdělil ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně Petr Němec.

Díky modernějšímu zázemí získají odborníci rovněž více operačních sálů, čímž pacientům umožní kratší čekání na operace. „Ošetříme více pacientů a poskytneme jim péči v kratším časovém horizontu. Získáme i prostor pro výzkumné aktivity, které povedou k dalšímu zkvalitňování péče o pacienty a posunou hranice medicínského poznání,“ doplnil Němec.

Na sedmi nadzemních a dvou podzemních podlažích nového centra najdou pacienti i lékaři veškeré ambulance, laboratoře, operační sály, jednotky intenzivní medicíny a lůžkové jednotky.

Nové Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie vzniká v blízkosti Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno.Nové Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie vzniká v blízkosti Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno.Zdroj: Deník/Terezie Heinz

„Výstavba nového pracoviště CKTCH Brno přispěje ke zvýšení kapacit, regionální dostupnosti i kvality zdravotní péče v oblasti kardiovaskulárních nemocí a transplantací nejen v Jihomoravském kraji, ale také ve spádových oblastech,“ podotkl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Na přestavbě křižovatky pracovali dělníci více než dva měsíce.
VIDEO: Křižovatka v Bystrci je hotová. Zjednosměrnila se také část Hrázní ulice

Zástupci Fakultní nemocnice Brno, v jejímž areálu centrum aktuálně vzniká, očekávají zejména užší provázanost mezi CKTCH a Interní kardiologickou klinikou bohunického špitálu. „Pro nás znamená výstavba především užší provázanost Interní kardiologické kliniky a transplantační medicíny napříč celou nemocnicí,“ reagovala mluvčí bohunické fakultní nemocnice Lenka Martinková.

Odborně propojené je Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie rovněž s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity. „Spolupráce se Simulačním centrem SIMU lékařské fakulty umožní i další kvalitativní posun ve specializační přípravě mladých lékařů,“ uvedl děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Martin Repko.

V Brně létaly nad hlavami lidí obří zářivé medúzy i ryby
Obří zářivé medúzy i ryby létaly v Brně nad hlavami lidí, podívejte se

Hlavní činnosti CKTCH jsou rozdělené do dvou částí. „Objemově větší je diagnostika a intervenční a zejména chirurgická léčba onemocnění srdce a velkých cév. Druhou částí je pak péče o dárcovský program a zabezpečení programu transplantace srdce, jater a ledvin, a to včetně dlouhodobé potransplantační péče,“ vyjmenoval ředitel centra Petr Němec.

Většinu nákladů na výstavbu pokryjí evropské dotace z Národního plánu obnovy. Zbývající část poskytne státní rozpočet a vlastní zdroje Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie. První pacienti se do nové budovy podívají začátkem přespříštího roku.