Nynější práce naváží na už dokončenou část z Brna do Střelic. Hlavní stavba začne na jaře, hotovo má být na konci roku 2024. Náklady jsou 3,1 miliardy korun. V současné době práce spočívají především v kácení dřevin a budování přístupových cest ke staveništi. V příštím roce plynule navážou práce na mostech a přeložkách a budování kabelových rozvodů.

Dělníci budou pracovat také na technologických budovách, úpravách výpravních budov a silnicích. „Náročným úkolem bude výstavba druhé koleje, která bude spojená s velkým objemem zemních prací a potrvá po většinu příštího roku. Kvůli těmto stavebním činnostem ale zatím v úseku nemusíme dlouhodobě zastavovat provoz. Stavba si tak v roce 2023 vyžádá jen krátkodobé denní výluky,“ uvedl náměstek generálního ředitele Správy železnic pro modernizaci dráhy Mojmír Nejezchleb. O rok později už budou dělníci v nepřetržité výluce pokračovat na železničním svršku a nástupištích včetně přístřešků a budováním trakčního vedení.

Nová obousměrná tramvaj Škoda 45T.
Úvahy o omezování investic v brněnské MHD: nákup nových šalin je v ohrožení

Při stavbě projdou rekonstrukcí zastávky v Omicích a Rosicích u Brna. V Tetčicích vznikne pro cestující nová zastávka s nástupišti končícími u stávajícího železničního přejezdu. Současná stanice Tetčice se přejmenuje na Tetčice-Bobrava. „Ve stanici Zastávka u Brna postavíme dvě vnější a jedno ostrovní nástupiště, která propojí nový podchod s bezbariérovým přístupem pomocí výtahů. K vyšší bezpečnosti provozu přispěje moderní zabezpečovací zařízení a rekonstrukce osmi přejezdů. Stávající traťová rychlost osmdesát kilometrů v hodině se zvýší až na 120 kilometrů v hodině," vyjmenovala mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

Dokončení obou stavebních etap umožní díky přibližně dvaceti kilometrům modernizované trati z brněnských Horních Heršpic zavedení elektrických příměstských vlaků na frekventované relaci mezi Brnem a Zastávkou.

Ředitel firmy Kordis Jiří Horský v minulých měsících zmínil, že do budoucna počítají, že vlaky do Zastávky pojedou zhruba jednou za dvě hodiny.