V Černovicích ostatní strany vyšachovali vítěznou stranu Společně pro Černovice. „V neděli jsme podepsali koaliční smlouvu s ČSSD a KDU-ČSL. V úterý jsem se bez předchozího varování na organizační schůzce dozvěděl, že se vše změnilo a koalici sestavili ČSSD a jiné strany,“ uvedl lídr Společně pro Černovice Ladislav Kotík.

Zástupci sociálních demokratů si i přes platnou smlouvu domluvili pro novou koalici zástupce z ODS, ANO a Černovických patriotů. Získali tak nadpoloviční většinu a odsunuli vítěze do opozice.

Obdobně je tomu i v Komíně, kde vítězná strana Zelená pro Komín získala přes čtyřicet procent, přesto se do vedení nedostane. Spojily se proti ní zbylé strany v čele s ANO. „Považuji to za obrovské lidské zklamání. Jsou to lidé, se kterými jsem dlouhodobě spolupracovala. Nečekala jsem, že nás tímto způsobem obejdou“ sdělila za stranu Milada Blatná.

Podle ní dali voliči jasně najevo, že jsou se současným vedením městské části spokojení. Strana totiž získala téměř dvakrát víc hlasů, než v minulých volbách.

Podle politologa Miloše Gregora i vysoký náskok nezajistí vítězi účast v koalici. „Není to nic proti pravidlům, jak politika funguje. Pokud vítěz voleb není schopný přesvědčit alespoň jednu ze stran, aby šla do koalice s ním, je možné, že se spojí zbytek proti němu jako je tomu v Komíně,“ přiblížil Gregor.

Nová koalice vznikla ve Starém Lískovci, kde vedení zůstane ve stejném složení. Spolupráce ODS a KDU-ČSL bude pokračovat i po volbách. Ve funkci zůstane starosta za ODS Vladan Krásný a místostarosta z KDU-ČSL Jiří Dvořáček. 

Koaliční smlouvu podepsali také v Bystrci, kde se spojilo ČSSD s ODS a ANO. „Budeme rádi, pokud se přidají ještě další subjekty, aby mohly proměnit důvěru, kterou jim dali voliči, a podílet se na práci v Bystrci,“ lídr vítězné ČSSD Tomáš Kratochvíl.

Na koalici se dohodli i v Tuřanech. Ve vedení městské části budou Žijeme zde, ODS a ANO.