Dvě a půl miliardy korun. Přibližně takovou sumu zaplatí soukromý investor, společnost Mendel Quarter, za výstavbu nové brněnské čtvrti vědců. Vyroste mezi třídou Generála Píky a Porgesovou ulicí v brněnském Králově Poli. Komplex nesoucí jméno slavného vědce bude hostit zaměstnance společností zaměřených na vývoj moderních technologií z domova i ciziny. Výstavba může začít už v příštím roce.

Rozsáhlý projekt vyžaduje změnu územního plánu. O jejím návrhu budou brněnští zastupitelé hlasovat na svém příštím zasedání pátého listopadu. „Lokalita, kde areál vznikne, je zčásti brownfield a zčásti nevyužívaná plocha. S trochou nadsázky je možné projekt označit za třetí brněnský kampus, který zvýší prestiž města ve vědeckých kruzích,“ prohlásil brněnský radní pro územní rozvoj Filip Chvátal.

Areál za přibližně dvě a půl miliardy korun vyroste v těsné blízkosti budovy Fakulty regionálního rozvoje Mendelovy univerzity.

Její vedení chce s firmou spolupracovat. „Věříme, že si nebudeme konkurovat a naopak se v našich aktivitách doplníme. S investorem jsme v kontaktu a řešíme detaily projektu, jako například stavební propojení komplexu s naším areálem,“ uvedla rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Součástí nové čtvrti mají být také bytové domy, které zaměstnané vědce ubytují. „Shánět bydlení je nyní například pro vědce ze zahraničí v Brně složité. Zázemí přímo v místě pracoviště určitě uvítají,“ zmínil Chvátal.

Zaměstnance, kteří se přímo v areálu neubytují, doveze do práce nová autobusová linka hromadné dopravy. „Místo je snadno dostupné také z nedaleké zastávky tramvaje. Lidé se k areálu dostanou i autem, obě trasy, které k němu vedou, totiž kapacitně dostačují a neočekáváme jejich přetížení,“ dodal Chvátal.

Do chystaného komplexu se v budoucnu přesune například část zaměstnanců ústavu CzechGlobe, který spadá pod akademii věd. „Projekt nás zaujal a pokud se ho podaří dokončit, nejspíš si část prostor pronajmeme,“ oznámil ředitel ústavu Michal Marek.

Nové vědecké centrum sleduje také Masarykova univerzita. „Jsme rádi, že se Brno rozvíjí tímto směrem a v případě možnosti zajímavé spolupráce jsme připravení se zapojit,“ sdělila mluvčí vysoké školy Tereza Fojtová.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy hrozí, že v případě ekonomického poklesu zůstane potenciál centra nevyužitý. „V Brně je podobných areálů už hodně, takže existuje určité riziko, že nenajde mezi vědeckými institucemi dost nájemců. Město se ale v posledních letech rychle rozvíjí a jeho pověst ve světě inovací se zlepšuje,“ komentoval Kovanda.

Společnost, která výstavbu nového areálu chystá, se v pátek k projektu nechtěla vyjádřit.