S uskutečněním projektu přitom vedení města počítalo ještě letos v červnu, pro řadu zastupitelů je zvrat nepochopitelný. Odkladem si představitelé města v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou chtějí ponechat delší lhůtu na rozhodování. Někteří opoziční zastupitelé navíc vedení Brna kritizují za jednání a posílání potřebných materiálů na poslední chvíli.

„Pro nás se ale taktéž jedná o nátlak, protože do konce října potřebujeme mít jasno v tom, zda smlouvu uzavřeme. Přibližně dva týdny před koncem zadávací lhůty musíme zhotoviteli vyslat signál, jestli smlouvu uzavřeme, nebo mu vysvětlit, proč se k tomu nechystáme,“ argumentovala primátorka Markéta Vaňková.

Moderní kotel. Ilustrační snímek.
Třetí kotel pro Sako vedení Brna nechce. S kotlem na štěpku a horkovodem počítá

V uplynulých měsících si vedení města nechalo zpracovat komplexní analýzu, jejímž cílem mělo být představení rizik. V analýze odborníci prozkoumali rovněž možné využití vlakové vlečky, která do areálu spalovny v současné době vede. Pakliže by firma chtěla odpad do spalovny dovážet po kolejích, stačí v místě pouze dostavět vykládku.

„Pokud by se vlečka zprovoznila, kapacita aut na silnicích okolo by se nezvýšila. Kdyby se ale Sako rozhodlo vlečku nedostavět, mělo by to negativní vliv na nedalekou křižovatku Jedovnické a Bělohorské ulice, která by kapacitně nestačila,“ představil část analýzy advokát Vít Velcer.

Kromě toho zástupci advokátní kanceláře upozornili na možná ekonomická rizika, mezi která podle nich patří dostupnost odpadu, výstavba horkovodu z Dukovan a zmíněné emisní povolenky.

„Odpad se bude postupně stávat cenným palivem, takže jej Sako Brno bude získávat v konkurenčním boji mezi jinými spalovnami a dalšími firmami. Projekt horkovodu z Dukovan je čím dál reálnější, což může mít pozdější dopady na odběry tepla ze Saka. Dalším rizikem jsou emisní povolenky. Pro firmu se do budoucna jedná o velký dodatečný náklad a aby hodnota projektu zůstala kladná, bude nutné přenést větší část na spotřebitele, tedy promítnout náklady na povolenky do cen za teplo,“ argumentoval Velcer.

Opoziční zastupitel Matěj Hollan označil komplexní analýzu za dokument vycucaný z prstu na třech stovkách stran. „Ještě v červnu letošního roku celá brněnská vládnoucí koalice počítala, že se projekt výstavby třetího kotle Sako Brno uskuteční. Před pár týdny pak zničehonic otočila a začala se ohánět zájmem o životní prostředí. Mě zajímá, co se v letních měsících stalo, že najednou primátorka Vaňková s náměstky takto otočila, i když se s výstavbou ještě před čtvrt rokem počítalo,“ ptal se Hollan z koalice Zelených a Žít Brno.

Co na to náměstek Kerndl?

Primátorčin náměstek Robert Kerndl vzápětí reagoval, že je to v posledních letech především změna trendů v nakládání s odpadem, proč chce vedení města od výstavby upustit. „V posledních měsících vedu s managementem firmy Sako Brno intenzivní debatu o tom, že je potřeba nakládání s odpadem změnit, ne jej pouze prohánět komínem. Toho bohdá nebude, dokud budu na své zastupitelské židli sedět, aby se Sako prodalo soukromníkům,“ reagoval Kerndl.

A pokračoval. „Nevidím jediný důvod, proč bychom si do města měli svážet odpadky z celé republiky. Pokud chce pan Hollan strašit Brňany a mluvit o oxidu uhličitém jako o něčem, co pro nás nepředstavuje žádného strašáka, pak jsem zklamaný,“ dodal.

  • Podívejte se také na republikový unikát. Linka v Brně třídí čtyři a půl tuny odpadu za hodinu. Přečíst si o tom můžete TADY.
Zdroj: Deník/Lucie Burianová

Za výstavbu třetího kotle pro brněnskou spalovnu Sako Brno se postavili zejména opoziční zastupitelé. Projekt ale podporují také někteří koaliční partneři primátorky Vaňkové.

„Musím říct, že muselo stát ohromné úsilí popsat tři sta stránek papíru a vyvodit úplně opačné závěry než ze všech předchozích studií, které jsem zastupoval a nechal zpracovat. Brněnský klub Lidovců a Starostů jednoznačně podporuje uskutečnění tohoto projektu,“ nechal se slyšet třeba bývalý primátorčin náměstek a současný lidovecký ministr životního prostředí Petr Hladík.

Dlouholetá zastupitelka za Zelené Jana Drápalová podotkla, že je stavba nového kotle pro spalovnu v současné době nejlepším rozhodnutím, jaké vedení města může učinit. Upozornila rovněž na změnu legislativních požadavků po roce 2030, kdy se europoslanci chystají skládkování odpadu zakázat úplně. Právě poté může na spalovny odpadu vzniknout ještě větší nápor.

Filip Leder.
Červenou kartu bych dal Putinovi, říká předseda představenstva SAKO Filip Leder

„Pokud teď třetí kotel K1 ve spalovně nepostavíme, budeme těsně po roce 2030 muset řešit, co se zbývajícími dvěma kotli. A pokud kotel K1 postavíme, budeme mít dostatek času zanalyzovat situaci po roce 2030 jak legislativně, tak z pohledu, kolik odpadu bude do budoucna přibližně k dispozici,“ sdělila opoziční zastupitelka za koalici Zelených a Žít Brno Jana Drápalová.

Následně doplnila, že podle toho pak budou moct rozhodnout, jestli do starých kotlů dále investovat a opravit je, nebo je postupně utlumit.

Ještě jedna analýza

Kromě posunutí termínu hlasování o výstavbě nového kotle schválili brněnští zastupitelé zpracování analýzy, která poukáže na rizika v případě neuskutečnění projektu. Další debatu týkající se možného zastavení dostavby kotle pro Sako očekávají představitelé města na mimořádném zasedání zastupitelstva příští středu.

„Mám za to, že projekt třetího kotle, který spočívá v tom, že by se sem navážel odpad nikoli z Brna a Jihomoravského kraje, ale z jiných částí České republiky, není pro Brňany prospěšný,“ vyjádřila se brněnská primátorka Markéta Vaňková.