Podle spoluautorky výzkumu Kláry Šeďové jdou studenti často svému zaměstnání naproti. „Čtvrtina z nich pracuje už při škole a díky tomu má práci po absolutoriu v podstatě jistou,” upozornila Šeďová.

Průměrný nástupní plat je přes jednadvacet tisíc korun. Oproti minulému výzkumu si tak studenti polepšili asi o dvě procenta.

Nejvyšší nástupní plat mají absolventi Fakulty informačních technologií, a to skoro šestadvacet tisíc. Téměř polovina bývalých studentů pracuje u českých soukromých firem. Do dotazníků uvedli, že jim pomohl kontakt se zaměstnavatelem už při studiu. „Třetina absolventů pracuje rovnou na manažerských pozicích,” podotkl spoluautor výzkumu Viktor Šeďa.

Podobný dotazníkový výzkum vyhodnocuje také Masarykova univerzita. Na dotazy tam odpověděla více než třetina studentů.

V počtu nezaměstnaných se obě brněnské vysoké školy příliš neliší. Z těch, kteří Masarykovu univerzitu ukončili v letech 2009 a 2010, nemají práci dvě a půl procenta lidí. „Také našim studentům výrazně pomáhá, když pracují už při škole. V pátém ročníku je to už častý jev, zaměstnání má asi šestapadesát procent posluchačů,” informoval vedoucí střediska vědeckých informací Masarykovy univerzity Jaroslav Nekuda. Dodal, že nástupní plat je přes devatenáct tisíc.

Brněnská Veterinární a farmaceutická univerzita si uplatnění absolventů neeviduje. Podle mluvčí školy Aleny Sýkorové studenti neodevzdávají dotazníky v takovém množství, které je nutné k objektivnímu zhodnocení.