Ohýbal železo, trhal balíčky karet nebo si nechal na hrudi rozbíjet kameny. Legendární brněnský silák, herec, básník, spisovatel a recesista Franta Kocourek zemřel přesně před třiceti lety. „Byl to člověk, kterého měl každý rád. Dokázal každého potěšit, rozveselit. Byl to šprýmař. Že byl silák, to byl takový jeho vedlejší koníček, ale hlavně to byla nenahraditelná brněnská osobnost,“ řekl Rovnosti silákův někdejší asistent František Kocman.

Kocourkův přítel Karel Popelka vyrobil silákovi pamětní desku. Chtěl ji vystavit na místě, kde brněnská legenda zemřela. Rodině Kocourka se ale deska nelíbí, mimo jiné kvůli chybám. Proto nechal vyrobit ještě jednu desku, na které není žádný text.
Franta Kocourek zemřel před 20 lety

Silák Franta Kocourek

* Narodil se v brněnských Řečkovicích v 21. února 1947.
* Silák, herec, mystifikátor a recesista se zasloužil o rozšíření brněnského hantecu. Známý je i díky historkám Miroslava Donutila.
* Zasloužil se o zpopularizování zpěváka Rudyho Kovandy, který málem získal Zlatého slavíka. Když se organizátoři dozvěděli, že se jedná o recesi, anulovali jeho hlasy.
* Zemřel ve věku 44 let 7. července 1991 ve Víru na dovolené. Jeho přátelé si nejdříve mysleli, že se jedná o další žert.

Rodák z brněnských Řečkovic se původně vyučil písmomalířem. Už v mládí začal trénovat v zápasnickém oddílu brněnské Zbrojovky. „Zkušenosti ze zápasnické žíněnky ho později katapultovaly jako urostlého mladíka s bavičskými sklony až na jeviště, kde ohromoval svými siláckými, gladiátorskými a artistickými výkony. Mezi legendární figury brněnského regionu vstoupil také jako lidový filozof, bezprostřední mystifikátor, notorický recesista a herec brněnského Divadla Husa na provázku,“ popsala v Internetové encyklopedii dějin Brna historička Miroslava Menšíková.

Pod přezdívkami Zlatý Torro či Boris Tyger vystupoval až ve Vídni. Diváci jej spatřili i na televizních obrazovkách, například ve filmu Balada pro banditu nebo Antonyho šance. Kocourka ale lidé nejvíce znají díky až fantastickým historkám herce Miroslava Donutila.

Silákovi příznivci a přátelé dodnes pamatují, jak se Franta Kocourek rozhodl udělat ze svého objevu a zpěváka Rudyho Kovandy Zlatého slavíka. Toho málem získal místo Karla Gotta, pořadatelé ale zjistili, že se jedná o recesi a hlasy pro Kovandu nepočítali. „Cenzura pak Kovandovo vítězství nad Karlem Gottem zamlčela. Do téhle akce se zapojilo i celé tehdejší Divadlo na provázku. V tomto případě nebyl jen recesistou, ale konceptuálním umělcem,“ řekl Rovnosti už dříve ředitel Centra experimentálního divadla Petr Oslzlý.

Mistrovství světa ve lhaní

Kromě tohoto příběhu vzpomíná dodnes silákův kamarád a znalec brněnského hantecu Jindra Eliáš třeba na mistrovství světa ve lhaní. „V Řečkovicích v hospodě vykládal o dvou tamních mládencích. Měli hluboko do kapsy, tak si vyhlídli jedličku v lese a v noci ji šli podřezat. Zdála se jim hrozně těžká, když přišli domů, zjistili, že je na ní přimrzlý myslivec,“ vyprávěl Eliáš příběh, se kterým jeho kamarád v mistrovství zvítězil. Myslivce nakonec dvojice odmrazila. A protože mu zachránili život, nedostali ani pokutu.

Velkým přítelem Rudyho Kovandy (vlevo) byla další z brněnských legend, Franta Kocourek (vpravo).
Božského Rudyho obdivovaly davy fanoušků

Kocourkovu slávu dodnes připomíná jeho imitátor a silák František Šebela z Jedovnic na Blanensku. Jeho vystoupení poprvé viděl, když mu bylo osm. „Tehdy mi nějakým způsobem utkvěl. Později jsem se začal zabývat silovým tréninkem s vidinou, že budu jednou vystupovat jako on. Byl mi vzorem,“ řekl Šebela.

Kocourkovi odhalí v pátek v pět odpoledne památník v Řečkovicích naproti kostelu. „Zahraje také řecká kapela Prometheus, která Frantu provázela i na vystoupeních,“ pozval Kocman