Návrh podpořilo dvaatřicet zastupitelů, jedenáct opozičních se zdrželo, nikdo nehlasoval proti. Na dotaz bývalého primátorova náměstka Richarda Mrázka, proč je nutné částku zvýšit, odvětila současná primátorka Markéta Vaňková nutností investic. „Vypadá to, že bude do konce roku potřeba čerpat částka jeden a půl miliardy korun, a to na investice. Předpokládá se čerpání jeden a půl miliardy ještě v letošním roce a tři miliardy v roce příštím,“ sdělila Vaňková.

Vzhledem ke zvýšení cen za stavební materiály, energie a rostoucí inflaci nyní vedení města zvažuje, které projekty zahájí, nebo od jakých naopak možná upustí. Patří mezi ně například výstavba multifunkční haly či Janáčkova kulturního centra, jejichž náklady dosahují miliard korun. „V tuto chvíli řešíme, zda k těm projektům přistupovat, nebo ne,“ doplnila brněnská primátorka.

Peníze. Ilustrační foto.
Peníze pro lidi z dopravního podniku v Brně: Pět procent navíc je málo, zaznívá

V uplynulém roce schválili zastupitelé rozpočet na letošek s příjmy 14,5 miliardy a výdaji 17,2 miliardy korun. Vzniklý rozdíl pak měly smazat nevyužité peníze z loňska, prodej majetku a případný úvěr. Koncem minulého roku hospodařilo město s dluhem 2,7 miliardy korun, každoročně splácí kolem tří set milionů.

Úterní poslední zasedání zastupitelstva před volbami, které se uskuteční 23. a 24. září, okořenilo hned v úvodu vystoupení aktivistů, kteří primátorce přinesli kytici za čtyřletou práci v čele města. „Dokud zůstanou v politice také aktivističtí nadšenci, kteří nedělají politiku pro prachy, ale jako službu pro lidi, je šance, že se vám nepodaří proměnit celou politiku v obchodní podnik,“ sdělil na adresu primátorky Jiří Schauer, jenž stojí v čele brněnského uskupení B3.