Po sto letech jsou symbolem tohoto svátku v Brně zejména narcisky a tulipány. „Lidé kupují především jarní květiny a nebo růže. Koupit ženě květinu tento den není jen záležitostí střední a starší generace. Chodí i mladíci, a to buď z recese, a nebo že skutečně drží tento svátek. Květiny si ale kupují i samotné ženy. Jsou prostě zvyklé v tento den dostávat květiny,“ uvedla květinářka Drahomíra Urbanová z Joštovy ulice v Brně.

Mezinárodní den žen v posledních dvou letech zažívá svoji renesanci. Muži v tento den kupují prý tolik květin jako na stále populárnější svátek svatého Valentýna. Najdou se ale i takové ženy, které neslaví ani jeden z těchto svátků.

„Mezinárodní den žen mi stále v paměti naskakuje jako komunistický svátek. Pozvali si nás do závodní jídelny, uvařili nám kávu, rozdali bonboniéry a květiny a nakonec poděkovali za práci,“ zavzpomínala Libuše Veselá. Svátek svatého Valentýna pak neslaví kvůli tomu, že je to novodobá záležitost. Jako matka dvou synů dává přednost Svátku matek.

Jak se nyní oslavuje v Brně Mezinárodní den žen viděli návštěvnice i návštěvníci v kavárně Trojka v Domě pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici. Genderové informační centrum Nora a NESEHNUTÍ Brno pro ně uspořádaly již pátý ročník oslav tohoto svátku. Leitmotivem kulturního večera plného hudby byla nestereotypní volba povolání.

„Chceme touto akcí upozornit lidi na ženská práva a nerovnoprávnost žen ve společnosti. Navazujeme tak na úsilí našich prababiček, které na počátku dvacátého století bojovaly za stejné práva,“ uvedla Kateřina Plesková z nezávislého sociálně ekologického hnutí – NESEHNUTÍ Brno.