Od momentu, který zpečetil osud společného státu, uplynulo v pátek přesně třicet let. Dominanta Brna a skvost moderní architektury, funkcionalistická vila Tugendhat, tehdy patřila městu a sloužila zejména k přijímání důležitých návštěv nebo jako vládní objekt.

„Důvodem, proč se jednání odehrálo právě ve vile, byla jeho dobrá geografická poloha, a to v půli cesty mezi Prahou a Bratislavou. V té době ještě nikdo neočekával, že by se z vily Tugendhat stalo muzeum. Takové rozhodnutí následovalo až o dva roky později,“ vzpomínal mluvčí architektonické památky Petr Dvořák.

V době jednání procházel okolím známý brněnský fotograf Jef Kratochvil. Přiznal, že se mu snímky Klause s Mečiarem povedlo zachytit úplnou náhodou. „Prostě jsem šel kolem a přes plot politiky zahlédl, tak jsem je párkrát vyfotil. Shodou okolností jsem měl na foťáku nasazený dlouhý objektiv, bez kterého by to nešlo,“ vzpomněl Kratochvíl před pěti lety pro Deník Rovnost. Kudy přesně před pořízením snímku procházel, si už nepamatoval.

Fotografie nejdřív ani nepovažoval za důležité. Na veřejnost se dostaly teprve díky Václavu Klausovi. Asi za půl roku po jednáních ve vile dělal v Brně rozhovor. Byl tam i s manželkou. Při té příležitosti jsem mu fotku ukázal. A jemu se fotky moc líbily. Volal tehdy na manželku, Lívie, pojď se podívat! A pak je sám rozšířil,“ vyprávěl fotograf.

Focení v křoví

O vzniku snímků časem začala kolovat legenda o napínavém focení v křoví. „Příběh o tom, že jsem fotil schovaný mezi keři a našli mě tam bodyguardi, vznikl až později. Osobně nemám styl focení jako paparazzi moc rád, k ničemu takovému bych se nesnížil,“ tvrdil Kratochvíl. Známý brněnský fotograf zemřel v roce 2018.

Do příprav velkolepé události se před lety zapojili rovněž zaměstnanci známého hotelu International, který lije nedaleko centra Brna, konkrétně v Husově ulici. „Byli jsme u jedné z nejvýznamnějších etap v historii Československa, respektive České a Slovenské republiky. A to u našeho rozdělení ve vile Tugendhat. Chystali jsme občerstvení a zázemí pro Václava Klause a Vladimíra Mečiara,“ pochlubil se tamní marketingový ředitel Michal Řičánek, který je s hotelem dlouhodobě spjatý.

Nedávnou historii si pamatuje řada Jihomoravanů. Co přesně v době debat o zániku Československa dělali, si už ale mnozí nevzpomínají. „Kde nebo s kým jsem byl, už nevím. Akorát jsem pak trochu cítil zlost, protože dva politici rozhodli osud milionů lidí. Štvala mě na tom ta bezmoc. Nakonec je ale asi dobře, že jsme se rozdělili,“ zamýšlel se například devětapadesátiletý Vladislav Horák.

Jako lídři Občanské demokratické strany a Lidové strany – Hnutí za demokratické Slovensko vyhráli Václav Klaus s Vladimírem Mečiarem federální volby v roce 1992. Po dlouhých rozhovorech ve vile Tugendhat oznámili 26. srpna téhož roku těsně před půlnocí zánik Československa. Sám Václav Klaus nicméně posléze na stejném místě řekl, že politici ve vile nerozhodli o rozdělení na dva samostatné státy, ale o tom, aby se rozpad odehrál bez konfliktů.