„Chtěli bychom moc poděkovat zdravotníkům, kteří přijeli k našemu tříletému synovi Štěpánkovi kvůli akutnímu záchvatu laryngitidy. Byli skvělí! Profesionální a moc milí, ceníme si lidského přístupu. Synovi poskytli první pomoc a poté jej převezli do Dětské nemocnice v Brně. Už jsme doma a ještě jednou moc děkujeme,“ napsala následně záchranářům maminka Veronika.

Záchranáři potvrdili, že chlapeček měl velké potíže s dýcháním, bylo potřeba mu podat kyslík a zaléčit jej. „Po ošetření jsme Štěpánka transportovali k další péči do nemocnice. Pochvala od maminky malého pacienta nás moc těší a ještě víc nás těší, že už je chlapci dobře a že náš plyšový Defík je mu věrným kamarádem,“ připomněla nyní mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Jak dále sdělila, akutní laryngitida neboli zánět zánět hrtanu, může postihnout kohokoliv. Ohrožuje ale hlavně děti. „Nejvíce ty nejmenší, tedy kojence, batolata a předškoláky. Při laryngitidě dochází k otoku dýchacích cest v oblasti hrtanu. Typickým projevem je štěkavý kašel, sípaní či zastřený hlas. Je třeba toto onemocnění u dítěte brát jako akutní stav, kde je zcela na místě volat záchrannou službu a to proto, že k dušnosti a zhoršení stavu může dojít velmi rychle,“ upozornila mluvčí záchranky.

Zároveň poradila i blízkým dítěte, co mají udělat předtím, než k malému pacientovi dorazí jejich sanitka. „Důležité je zachovat klid a poskytnout dítěti první pomoc, která povede k ústupu otoku dýchacích cest. Dítě je třeba v první řadě uklidnit, aby neplakalo a nenamáhalo se,“ přiblížila poskytování pomoci Bothová.

Důležitý je také následující krok, kdy je nutné pacienta přemístit do chladného prostředí, kde otok dýchacích cest nenarůstá, naopak může ustoupit. „Tedy v období, kdy je venku chladný vzduch, zabalíme dítě do teplého oblečení a jdeme s ním buď k otevřenému oknu, na balkón nebo před dům. Pokud to nejde, nebo se laryngitida objeví v letním období, pak dítě vezmeme, opět ve vhodném oblečení, k otevřenému mrazáku či ledničce a necháme malého pacienta vdechovat chladný vzduch tímto způsobem,“ sdělila mluvčí s tím, že pokud jsou v domácí lékárničce antihistaminika či kortikoidový čípek, lze tyto léky podat podle doporučeného dávkování a přivolaná posádka záchranné služby se pak o dítě postará.