Za projektem stojí developerská společnost Moravská stavební – Invest. „Dokončení plánujeme na rok 2022. Momentálně pracujeme na zajištění stavebních jam a založení objektu,“ upřesnil obchodní ředitel firmy Jaroslav Smrčka.

Komplex, který vznikne v zatím nezastavěné lokalitě, podle architekta Petra Pelčáka počítá s parkovištěm ve vnitrobloku. Bude kryté střešní obytnou zahradou. „Výškou stavba navazuje na sousední objekty – bývalou školu a protější palác Trinity. Proti němu, na rohu Trnité, je umístěna nárožní věž, která spolu s věží Trinity vytváří motiv brány do města,“ popsal architekt.

Administrativní budovy vyniknou specifickou fasádou. „Na jižní stranu použijeme tmavé cihly a hliníkové okenní rámy, na severní pak světlé sklocementové prefabrikáty kombinované s černými skly parapetních výplní,“ upřesnil Pelčák.

Menší náměstí

Nejen budoucí obyvatelé Paláce Trnitá se mohou těšit na malé náměstí blízko vstupu do obchodní galerie Vaňkovka.

Kromě bydlení budovy nabídnou také obchody a kanceláře. Kdo je obsadí zatím není jasné. „Už nyní evidujeme velké množství zájemců o obytné jednotky. Oficiální prodej spustíme v průběhu srpna. Se společností Cushman & Wakefield už spolupracujeme na pronájmu kancelářských a obchodních prostor,“ uvedl Smrčka.

Plány developera s výstavbou vítá starosta Brna-středu Vojtěch Mencl. „Je to velký blok, který svým způsobem navazuje na Vaňkovku. Myslím si, že je to dobrý nápad, tak trochu zahajuje zástavbu jižního centra. Konkrétně této oblasti to určitě prospěje,“ komentoval.

Souhlasí zejména s výstavbou desítek nových bytů. „V současné době je jich v Brně velký nedostatek, takže je dobře, že se staví. Zvlášť když vznikají v kombinaci s občanskou vybaveností,“ dodal Mencl.

Nedostatek vhodných míst k žití v Brně trápí například Michaelu Vrbkovou. „Každý nový bytový dům, který ve městě vyroste, je dobrou zprávou,“ řekla žena.

O Paláci Trnitá mluvil tehdejší zájemce o jeho stavbu, slovenský developer FP, už před osmi lety. Začít stavět chtěl už v roce 2014.

Palác Trnitá

- kde: v brněnském Jižním centru, v Trnité ulici naproti Galerie Vaňkovka a paláce Trinity

- kdy: už vzniká, hotovo má být v roce 2022

- areál: osm budov

- co: kanceláře, obchody i 170 bytů

- parkoviště: ve vnitrobloku

- start prodeje bytů: od srpna

- zajímavost návrhu: speciální fasáda šesti administrativních budov, nárožní věž jednoho z domu utvoří s protějším palácem Trinity bránu do města

PAVLA HLOUŠKOVÁ
PATRIK ŠVEC