Na Vysočině padl z šestnácti stanic rekord na deseti, nejtepleji bylo na Havlíčkobrodsku, a to 34,90 stupňů Celsia.

Pravou tropickou sobotu zažili v Čechách. Na několika místech bylo nad osmatřicet stupňů Celsia, nejtepleji v Plzni-Bolevci a Řeži u Prahy, shodně 38,6 stupně. Teplotní maxima pro 15. červenec zaznamenalo téměř sto zhruba ze 160 stanic, kde se měří třicet a více let. Bolevecká teplota je zároveň novým celorepublikovým rekordem pro dnešní den. ČTK to řekla Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Zdroj: Youtube

Horké a suché počasí přineslo proudění teplého vzduchu od jihozápadu, které souvisí s tlakovou výší Kerberos nad Středomořím. „Teplotní rekordy padaly spíše v Čechách, zejména v severozápadních, středních a západních, na Moravě v menší míře,“ řekla Odstrčilová.

Nadále platí výstraha meteorologů. Od soboty 15. července se vzhledem k vysokým teplotám vzduchu a převážně suchému počasí stupeň nebezpečí vzniku požárů zvýšil na vysoký a je v platnosti na celé území a do odvolání.

Řada brněnských trávníků se vlivem horkých letních dní mění v pustinu. Místo zelené trávy si lidé v parcích sedají spíše na seno.
VIDEO: Žluté Brno. Trávníky jsou sežehnuté od slunce, vyhlásili stop sečení

Výstraha před teplotami zůstává beze změny. V neděli 16. července budou teploty nad jednatřicet stupňů ještě na Moravě a ve Slezsku.