V minulých dnech už projekce navštívili první diváci. „Kdysi jsem tam chodil pravidelně. Chtěl jsem vidět, jak vypadá kino v novém. Prostředí mě uchvátilo. Příjemný interiér doplňují pohodlné sedačky a kvalitní zvuk i obraz. Také program vypadá zajímavě," popsal první dojmy Brňan Tomáš Pokorný.
Kino nově provozuje Masarykova univerzita. Podle mluvčí školy Terezy Fojtové je program rozdělený do dvou hlavních částí. „Promítáme filmy, které jsou i v ostatních kinech. Kromě toho nabízíme speciální program pro náročnější diváky, kde promítáme například alternativní díla," uvedla Fojtová.
Ve všední dny dopoledne mohou do kina zavítat rodiče s malými dětmi. Sál je částečně osvětlený a zvuk není příliš nahlas. V pátek odpoledne bude zase kino promítat pro důchodce. Láká i na projekt Scala naslepo. Diváci nebudou vědět, na jaký film jdou. Vstupné zaplatí až při odchodu, částku zvolí podle toho, jak se jim film líbil. Lidé si navíc mohou do sálu vzít psa, který je na vodítku a neštěká.
KINO SCALA
• kino otevřelo v roce 1929
• v roce 2011 přestalo promítat,
protože město, které jej
provozovalo, nemělo peníze na
jeho digitalizaci
• Masarykova univerzita se
rozhodla kino převzít, opravit
ho a promítat v něm, od města
si jej pronajala na dvacet let
• 14. října 2013 Scala slavnostně
otevřela
Odborníci se shodují, že kino začíná s velmi kvalitní nabídkou. „Skladba programu je pestrá. Oceňuji zařazení přenosů z Metropolitní opery v New Yorku," poznamenala Monika Šimková z brněnského sdružení Noční Motýl, jehož cílem je podpora a rozvoj nezávislé kultury, zejména filmu, hudby a divadla.
Šimková je také jednou z organizátorek festivalu Mezipatra. Část programu bude ve Scale. „Je výborné, že v Brně vznikl další důstojný prostor pro pořádání kulturních akcí a festivalů. Pro nás je dobré i to, že kino cílí zejména na studenty, kteří jsou nejčastějšími účastníky podobných akcí," dodala Šimková.
Problém podle ní může být výše vstupného. „Běžné představení sice stojí asi stovku, u přenosů z opery je to ale tři sta padesát korun. To se blíží vstupence do divadla. Je to sice pochopitelné, přesto si myslím, že hlavně studenti si to nemohou dovolit," řekla.
Podle filmového historika a bývalého ředitele brněnských městských kin Daniela Zásměty je z programu poznat, že jej sestavoval odborník. „Jsem rád, že se kino podařilo zachránit, i když to stálo hodně práce a peněz. Snad program obstojí a lidé si do kina cestu najdou. Sice jsem tam ještě nebyl, ale určitě to napravím," sdělil. Stejně jako Šimková oceňuje přenosy z opery.
V Brně promítají ještě další dvě kamenná kina. Nové konkurence se nebojí. „Fungovali jsme už před zavřením Scaly, zvládneme to i teď. Kin není v Brně tolik, aby se ještě jedno neuživilo," poznamenal Dušan Peprný z Lucerny.
Liší se i nabídka programu. „Scala už na první pohled cílí hlavně na studentské publikum," tvrdí Peprný. Souhlasí s ním i provozní a dramaturg kina Art Miroslav Maixner. „My se zaměřujeme spíš na klasické filmy. Scala zase může nabídnout lepší prostor pro slavnostní premiéry," upozornil.
Masarykova univerzita je jedinou vysokou školou v České republice, která provozuje vlastní kino. Přestože ostatní univerzity nic podobného neplánují, nápad je oslovil. „Je to zajímavá myšlenka. Dobrý impuls, který může studentům zpříjemnit pobyt na akademické půdě a přitáhnout je víc i k dění na fakultě," myslí si například ředitel Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na Univerzitě Karlově v Praze Tomáš Trampota.