Průtahy kolem opravy vily Tugendhat už nejsou jen problémem města Brna, ale začínají znepokojovat i odborníky v zahraničí. Dochází jim trpělivost a na neustálé odklady rekonstrukce už upozorňují mezinárodní organizaci UNESCO, která vilu zařadila na seznam světového kulturního dědictví. „Organizaci UNESCO oslovilo sdružení italských architektů, kteří žádali vysvětlení k špatnému stavu vily. Je to hrozba. V průběhu měsíců lze očekávat dotaz z UNESCO, proč vlastník vilu neopravuje,“ uvedl tajemník pro záležitosti UNESCO z ministerstva kultury Michal Beneš.

Pracovníci mezinárodní organizace dění okolo památek na seznamu pečlivě sledují. „Kdyby zjistili, že vlastník památku zanedbává, hrozí i to, že by ztratila statut chráněné památky,“ potvrzuje Jaroslav Hamža z odboru kultury brněnského magistrátu. Vile podle odborníků v současnosti odepsání ze seznamu světového kulturního dědictví zatím nehrozí. Přesto se však plnohodnotnou památkou UNESCO stane až po rekonstrukci. „Prodlevy kolem její opravy navíc komplikují zápis jiných českých památek,“ upozornil Beneš.

Přispět na opravu vily čtyřmi sty tisíci dolary má zájem i Světový fond památek ve Spojených státech a také Muzeum moderního umění v New Yorku. To má za symbolickou cenu dodat Muzeu města Brna originální plány od architekta Miese van der Roheho, který v roce 1928 vilu vystavěl. Ovšem za jedné podmínky: že se vila začne opravovat. „To vše je v ohrožení, pokud opravy nezačnou včas,“ varuje Hamža.

O osud vily se obává i Daniela Hammer­Tugendhatová, jejímž rodičům, Gretě a Fritzovi Tugendhatovým dříve patřila. „Dům je ve velmi špatném stavu, s rekonstrukcí se musí začít co nejdříve. Soudní spory a nekompetence města vilu poškozují,“ tvrdí Tugendhatová. O vilu se ještě před rokem chtěli soudit, pak chtěli vytvořit nadaci, která by vilu pomohla spravovat. Město je pokaždé odmítlo. „Už nedoufáme, že bychom se s městem mohli domluvit. Ne, pokud bude ve vedení primátor Roman Onderka,“ uvedla Tugendhatová.

Vedení města se brání. „Za zdržení nemůže město, ale soud a antimonopolní úřad, který léta natahuje spor. Odmítám jakoukoli nadaci. O majetku města nesmí rozhodovat někdo jiný. Na posouzení stavu vily máme památkáře. Myslím, že tímto způsobem chtějí Tugendhatovi vilu získat zpět,“ tvrdí Onderka.
V konkurzu na projektovou dokumentaci na opravu vily, který město vypsalo v roce 2004, zvítězila firma Omnia. Soutěž však letos Nejvyšší soud prohlásil za zmanipulovanou.

Teď město musí rozhodnout, jestli projekt povede sdružení Jana Sapáka, nebo vyhlásí novou soutěž. Podle náměstka primátora Daniela Rychnovského by vedení města mělo rozhodnout v nejbližších dnech.

close zoom_in Daniela Hammer­-Tugendhatová kritizuje město kvůli průtahům kolem opravy funkcionalistického skvostu: Chceme se na opravě vily Tugendhat podílet

Daniela Hammer­-Tugendhatová je jedním ze tří potomků Grety a Fritze Tugendhatových, kteří v roce 1928 nechali vystavět slavnou funkcionalistickou vilu. Působí jako kunsthistorička na vídeňském Institutu uměleckých věd. „Naše rodina má zájem se na opravě vily podílet, ale město nám nedává šanci,“ říká Tugendhatová.

Jaký je současný postoj rodiny k průtahům oprav vily Tugendhat?
Naše obavy se potvrdily. Ověřili jsme si, že město není schopné vilu opravit. Je to neuvěřitelné.

Před rokem jste městu dávali ultimátum, že pokud do letošního září opravy nezačnou, začnete se o vilu soudit.
Ano, tak jsme uvažovali. Jenomže jsme si uvědomili, že by soudní proces znamenal odložení oprav o další roky. Vile by to spíše uškodilo.

Jak jinak by se dalo opravy uspíšit?
Řešením by mohlo být vytvoření nadace, která by fungovala na základě soukromo-veřejného partnerství. Netrváme na tom, aby rodina vilu vlastnila, ale aby byla zahrnutá do restauračních prací.

Jaké výhody by měla tato nadace?
Bylo by tak jednodušší sehnat peníze na opravu. V rodině máme rovněž několik specialistů na obnovu moderní architektury.

Co brání tomu, aby nadace vznikla?
Když jsem v dubnu minulého roku navštívila brněnského primátora Romana Onderku, tuto variantu odmítl. Mám ale za to, že on sám problematice moderní architektury vůbec nerozumí. Několikrát jsem se snažila ho pak ještě přemluvit, psala jsem mu dopisy. On však trval na tom, že v Brně k tomu není potřebná politická vůle a takové řešení není možné, tak jsme se přestali snažit úplně.

Máte ještě nějakou naději, že by nadace přece jen vznikla?
Pokud bude Onderka primátorem, tak jistě ne.

Před dvěma lety jste znovu žádali o navrácení vily.
Neuspěli jsme. Zastupitelé nám sice uznali morální nárok na navrácení majetku obětem holocaustu, ale podle města to bylo technicky neproveditelné. Museli by napřed darovat vilu státu a ten by ji dal zase nám. Stát s ní nechtěl mít nic společného a pověřil město, ať si s ní dělá, co chce. Asi před rokem však město vilu vydat odmítlo.