Odborníci nejprve museli sejmout nepůvodní vrstvy omítek zahradní terasy. „Na očistěný povrch aplikovali výztužnou tkaninu, která původní omítky zpevní a umožní jejich dočasné sundání z terasy,“ nastínil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Kromě nepůvodních vrstev omítek odstranili odborníci například také vrstvu betonu, která v osmdesátých letech minulého století překryla truhlíky na popínavé rostliny na technické terase při ulici Černopolní.

Na nástupních terasách sejmuli restaurátoři také travertinové obložení soklů, které bylo ve stejné době osazeno v nesprávné výšce, postupně pokračuje i oprava střechy. „Zmizela například také nepůvodní skla z osmdesátých let, která oddělovala hlavní obytný prostor a zimní zahradu,“ doplnila Iveta Černá z Muzea města Brna, které vilu spravuje.

Vilu na čas opustila i vestavěná knihovna z makassarského ebenu a vestavěná skříň z pokoje Fritze Tugendhata. Oba původní kusy nábytku nyní odborníci na dřevo ošetřují v restaurátor ské dílně.Oprava funkcionalistické vily zapsané na seznamu UNESCO má skončit v lednu roku 2012, do té doby je památka pro veřejnost nepřístupná.