Kvůli popílku, který se šíří vzduchem díky středeční erupci sopky v ledovci Eyjafjallajökull na jihu Islandu, i v sobotu cestující letadlem z Londýna v Brně nepřistanou.

Letiště v Brně-Tuřanech zrušilo přílety i odlety pravidelných linek do Prahy. Stejný osud čekal i sobotní přílet charterového letu společnosti Travel Service z Kanárských ostrovů, který se měl odpoledne vracet zpátky. Z Brna neodletí ani letadlo společnosti Onur Air do turecké Antalye. V neděli dopoledne byl v letovém řádu letiště pouze přílet letadla z Prahy, lety do Londýna a Moskvy jsou plánovány až na odpoledne.

Ve stejné situaci se ocitli i lidé, kteří v p letí mezi Brnem a Prahou. „Malá letadla, která nelétají v takových výškách a budou tak mít lepší viditelnost, ale dál přistávat mohou,“ upozornil ředitel letiště v Brně-Tuřanech Tomáš Plaček.

V pátek odpoledne v Brně přistálo letadlo, které původně letělo do Prahy. Ruzyňské letiště ho však kvůli popelu přesměrovalo do Brna. „Jde o linku Českých aerolinií, která letí z Kazachstánu,“ uvedl Plaček.

Oblak popele by zdraví ohrozit neměl

Popel by se mohl objevit od země až do výšky 11 kilometrů, sdělila ČTK Olga Šuvarinová z Českého hydrometeorologického ústavu. Nepředpokládá, že by koncentrace škodlivin mohly ohrozit lidské zdraví.

Modely, které mají meteorologové k dispozici, předpokládají, že oblak bude zvolna přecházet přes střední Evropu k jihovýchodu. V přízemních hladinách nezhorší výrazně dohlednost, může se však projevit jemným nánosem na předmětech na zemi.

Jemné částice popela, které by mohly pronikat hluboko do dýchacího ústrojí, budou klesat z velkých výšek k zemskému povrchu velmi pomalu. Výskyt vulkanického popela v ČR se předpokládá minimálně do soboty 08:00.

V 10:00 uzavřelo kvůli popelu ze sopky Řízení letového provozu vzdušný prostor na severozápadě České republiky. Oblak popela komplikuje leteckou dopravu v Evropě už druhý den.

Mrak zřejmě během pátku zastaví letecký provoz na českém území zcela. Dispečeři předpokládají, že v poledne se uzavře pražské mezinárodní letiště, o hodinu později se provoz letadel zastaví nad celou Českou republikou.