První zvědavé děti v doprovodu svých rodičů přicházejí na místo odpalu už před sedmou hodinou večer. „Uvidíme jak se to dneska povede. Je dost vlhko,“ obává se pořadatel Jakub Lukavec.

Po několika minutách se pole plní dalšími. „Kdo chce prskavky?“ volá jedna z příchozích a začíná je rozdávat každému, kdo si o ně řekne. Brzy pole ozáří jiskry, které před sebou každé z dítek drží a nadšeně soutěží v tom, komu vydrží prskat nejdéle.

Jednou z nich je i tříletá Mia Uherčíková. Drží prskavku před sebou a zaujatě ji sleduje. „Jsme tu letos poprvé. I když v Tuřanech bydlíme, o loňském ohňostroji jsme vůbec nevěděli,“ říká její otec Michal Uherčík. Na letošní se oba moc těší, ačkoliv prozatím největší nadšení u Mii vzbudila právě hořící prskavka.

Krátce po sedmé hodině se ozývají první rány. Všichni přítomní se zatajeným dechem sledují barevnou zář protínající oblohu více než čtvrt hodiny. „Byl to jen malý ohňostroj, umím i větší,“ reaguje na pochvalné reakce Lukavec, který pyrotechniku i prodává.

Loni akci uspořádal poprvé. „Napadlo mě udělat něco na Silvestra pro děti. A letos se mě sousedka ptala, jestli bude zase. Tak jsem ho udělal znovu,“ dodává s úsměvem.

Tradičního silvestrovského běhu do schodů v Bílovicích nad Svitavou se i přes nepříznivé počasí zúčastnily více než dvě stovky lidí.
Běžce v Bílovicích nezastavil ani déšť. Po schodech závodili i páníčci se psy