Program začíná úderem desáté. „Na pódiu máme připravené vědomostní soutěže pro děti. Pokud prokážou své znalosti o městě, dostanou drobnou odměnu, například čokoládu,“ popisuje jednu z atrakcí organizátorka akce Dana Rakovská. Na soutěžící tak například čekají otázky, v kolik hodin se na Petrově zvoní poledne, nebo kolik věžiček je na portálu staré radnice.

Další z možností, jak strávit kus dne, je prohlídka podzemí. Krátce před půl jedenáctou už hlouček turistů postává u vchodu do brněnských hlubin. Stylově oblečená průvodkyně pak návštěvníkům ukazuje, jak se například mučilo, nebo jak se kdysi uchovávaly potraviny. „Jestlipak víte, jaké jídlo sem do středověkého sklepa nepatří?“ ptá se lidí. Návštěvníci správně tipují rajčata, kukuřici, papriku a brambory.

Následuje expozice svítidel. Turisté mají možnost si vyzkoušet vykřesat si oheň pomocí dobových nástrojů. „Já to chci zkusit, to vypadá jednoduše,“ žene se k pultíku asi pětiletý chlapec. Jiskru však nevyrobí ani na několikátý pokus. Zklamaně pokládá nástroje a odchází. Prohlídka pokračuje a skupina odchází.

Jarmark kazil vítr

Další z možností, jak strávit den, byl jarní jarmark na hradě Veveří u Brna. Návštěvníci si mohli prohlédnout, jak se například pekl před mnoha staletími chléb, kováře při práci, nebo si zkusit výrobu drobných předmětů. Dětem pak přišel vhod doprovodný program, kde si mohly třeba zastřílet z luku na cíl, nebo zaskákat na trampolíně.

Kolem poledne se však místem proháněl silný vítr a zvedal oblaka prachu. „Je to slabé, pamatuji i lepší návštěvnost,“ prohlásil prodavač medoviny René Novák. Muž v kroji prodávající dětské makety starých zbraní o kousek dál byl o poznání veselejší. „Počasí je sice špatné, ale i tak si myslím, že lidí přišlo dost. Doufám, že nezačne pršet,“ řekl muž.

Mezitím na pódiu začala pohádka pro nejmenší děti. Opičáci v džungli rozveselili nemálo malých návštěvníků.