Na jihu Moravy je nadějných hráčů víc. Například dvaadvacetiletý Jan Kusák, jemuž se ve virtuálním světě přezdívá Rikytan. Momentálně se sice stejně jako Kněžínek věnuje League of Legends, avšak před několika lety hrál Starcraft, strategickou sci-fi hru. „Vyhrál jsem desítky turnajů u nás i v Evropě. Půl roku jsem dokonce působil v nizozemské organizaci, se kterou jsem podepsal profesionální smlouvu. Měsíčně jsem tehdy vydělával asi deset tisíc korun," zavzpomínal student brněnské jazykové školy. Za dobu, co hraje, dvakrát ovládl mistrovství České republiky.

To je dlouhodobě považováno za nejprestižnější turnaj u nás. Loni se například uskutečnilo na veletrhu For Games, v pražských Letňanech. „Nejde o žádnou amatérskou akci, odměny se vyšplhaly k půl milionu korun. Na organizaci akce se navíc podílí asi třicet lidí. Je potřeba zajistit kvalitní kameramany, fotografy, komentátory, ale třeba i technicky schopné lidi, kteří postaví pódium nebo rychle opraví rozbitý počítač," vysvětlil Tomáš Mikula ze společnosti Playzone, která od roku 2011 organizuje národní šampionát.

Atmosféra na podobných turnajích je strhující podobně jako na fotbalových či hokejových zápasech. Stovky až tisíce fanoušků stojí pod pódiem, hltají každé slovo komentátora, hlasitě podporují svého oblíbeného hráče nebo tým a bouřlivým potleskem oceňují každou povedenou akci.

Hraní po světě

Tuzemské kluby vedle domácích akcí vypravují své hráče i na zahraniční turnaje. Někteří jedou do Velké Británie soupeřit ve střílečce z druhé světové války, jiní ve Francii prohánějí formuli na virtuálních okruzích. „Za deset let, co fungujeme, jsme naše hráče poslali snad do všech zemí Evropy. Nejčastěji do Finska, Švédska, Norska, Francie, Španělska, Polska nebo Maďarska. Jednou jsme se dokonce vydali i do Spojených států amerických," uvedl mluvčí nejúspěšnějšího domácího klubu Esuba Karel Potužník.

Organizace v takovýchto případech proplácejí hráčům náklady spojené s turnajem. Cestovné, stravu, vstupné i ubytování. „Navíc se snažíme naše svěřence dostatečně motivovat, a tak jim pravidelně dáváme drobné peněžní odměny v řádu stovek až tisíců korun nebo nejrůznější produkty od partnerů. Například klávesnice, myši, sluchátka nebo různé součásti do počítačů," dodal Potužník.

Potřebný trénink

Za hranice republiky ale nemůže vycestovat každý. Vždy se jedná pouze o absolutní špičku, za jejímiž úspěchy stojí tisíce hodin tréninku. Například čtyřiadvacetiletý student brněnských práv Tomáš Pospíšil trénoval před zahraničními turnaji třeba i osm hodin denně. S absolutní světovou elitou se ale nikdy rovnat nemohl. „Jednou jsem se sice v konkurenci těch nejlepších dostal mezi nejlepší šestnáctku, avšak na Korejce, již trénují každý den bez přestání dvanáct až třináct hodin denně, to nikdy nemůže stačit," zhodnotil hráč, jemuž fanoušci neřeknou jinak než Predy.

Nadměrné vysedávání u počítače ale může člověku podle ortopeda Luďka Ryby zdravotně ublížit. „Pokud se doba strávená u počítače nekompenzuje sportem, může se oslabit svalstva na celém těle," upozornil.

Přestože profesionální hraní počítačových her není fyzicky náročnou aktivitou, mnozí hráči se neubrání jeho srovnání se sportem. „Chápu, že starší generace na to nahlíží skepticky. Po generační obměně to ale lidé budou považovat za regulérní sport. Šachisty také spousta lidí bere jako sportovce, tak proč by se takto nemohlo nahlížet i na profesionální hráče počítačových her," ohradil se například mistr České republiky v League of Legends Štěpán Buchta. Na internetu vystupuje jako Baxtrix.

Karel Potužník z klubu Esubu je ale ve svých tvrzeních opatrnější. „Není důvod snažit se progaming, tedy profesionální hraní, zařadit mezi sporty. Jsou tu sice společné rysy jako například trénink, ale daleko důležitější je, abychom se zbavili předsudků, které lidé mají. Hráči v žádném případě nejsou asociálové. Mnohdy mají bohatší společenský život než většina lidí," míní Potužník.

Profesionální hráči.

Hraním vydělává 20 tisíc měsíčně

Počítačové hry ho fascinovaly už jako malého kluka. Dlouhé hodiny se díval staršímu bratrovi přes rameno a čekal, až odejde s kamarády ven. Poté usedl k počítači a hrál. „Ze začátku půl hodiny nebo hodinu denně," vzpomíná nyní devatenáctiletý Aleš Kněžínek. Dnes je Brňan schopný u počítače strávit třeba polovinu dne. Živí se totiž netradičním způsobem. Jako profesionální hráč počítačových her.

Letos složí na brněnském Gymnáziu Hády zkoušku z dospělosti. Maturita ovšem mladíka z jihu Moravy prozatím nestresuje. „Brzy nás čeká kvalifikace do nejprestižnější evropské ligy. Poctivě trénujeme, až deset hodin denně," vypráví.

Se čtyřmi spoluhráči, Dánem, Norem, Švédem a Španělem, momentálně bydlí v mrazivém Stockholmu. Severská organizace Ninjas in Pyjamas, pod jejímiž křídly působí, koupila v hlavním městě Švédska svým svěřencům dům. Organizace podporovaná sponzory nabízí hráčům vše, co potřebují. „Kvalitní počítače, vysokorychlostní internet, ale i sauna či místnost s projektorem a obrovským plátnem, kde se díváme na záznamy našich her nebo filmy," chlubí se mladík.

Za to, že každý den zapne počítač a několik hodin hraje League of Legends, fantasy hru, kde proti sobě stojí dva pětičlenné týmy a snaží se zničit hlavní budovu soupeře, dostává zaplaceno. „Vydělávám zhruba dvacet tisíc korun měsíčně. Před půl rokem, kdy jsem hrál mezi elitou, to byl dokonce trojnásobek současného platu," říká. Peníze získává díku sponzorům a výhrám v soutěžích. Například evropská liga funguje podobně jako u sportu, kdy mezi sebou soutěží týmy, z nichž nejlepší postupují do play off.

Student je podle svých slov jen malá ryba ve velkém oceánu. Na loňském světovém šampionátu, kam se kvalifikují nejlepší týmy ze světa, se rozdalo přes čtyřicet milionů korun na výhrách.

Fascinující je i počet diváků, kteří se na podobné soutěže dívají. Ty nejprestižnější sleduje asi sto tisíc diváků denně, další desítky pak zápolení profesionálních hráčů sledují přímo ve studiu v Kolíně nad Rýnem.

Toho, že vstoupil do progamingových vod, s odstupem času nelituje. „Procestoval jsem Španělsko, Francii, Německo, Dánsko, Nizozemsko či Švédsko. Nejvíc se mi ale líbilo v Tenerife, na jednom z Kanárských ostrovů. Užíval jsem si tepla, moře a pohledu na krásné holky v plavkách," směje se Kněžínek.

Přestože se brněnský rodák pohybuje mezi elitními evropskými hráči pouhý rok, získal hodně fanoušků. Na sociálních sítích jich má okolo čtyřiceti tisíc. „Navíc se mi často stává, že když jdu po ulici, někdo mě zastaví a ptá se, jestli jsem to skutečně já," líčí.

Dlouho ale trvalo, než rodiče přesvědčil, že hraní má smysl. „Když jsem v sedmnácti skončil s házenou, táta byl naštvaný. Myslel si, že se budu jen válet na gauči, jíst a koukat na filmy. Naštěstí se jeho proroctví nevyplnilo," uzavírá s úsměvem.

MIROSLAV VOZDECKÝ