Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat, dnes je Zahi Hawass mnohými označován za předního světového egyptologa a památkáře. Zajímavá fakta nyní předává třeba prostřednictvím výstavy Tutanchamon, která je na brněnském výstavišti k vidění až do podzimu. „Originály související s faraonem Tutanchamonem už nikdy neopustí Egypt. Letos však uplyne století od nalezení Tutanchamonovy hrobky, a tak je výstava skvělou příležitostí, jak vidět perfektní repliky dávných artefaktů,“ vysvětluje Hawass s nadšením.

Právě u příležitosti výročí objevu dokonce složil slova opery, jejíž hudbu si vzal pod taktovku italský umělec, kromě spolupráce s egyptským ministerstvem kultury zároveň působí jako ředitel vykopávek v Gíze. „Nyní pracuji na přípravě pořadu pro časopis National Geographic, bude se věnovat staroegyptské královně Nefertiti a její dceři, která možná byla Tutanchamonovou manželkou. Na závěr pak prozradím skutečnou příčinu smrti faraona Tutanchamona, protože vím, že jej nikdo nezavraždil,“ stojí si za svým Hawass.

Výstava Tutanchamon jeho hrobka a poklady se otevírá na brněnském výstavišti.
V Brně jako Indiana Jones: výstava Tutanchamon poodhalí tajemství faraonů

Objevitel několika egyptských hrobek zároveň přiznává, že se mu dosud nepovedlo objevit místo posledního odpočinku egyptských faraonů v tak neporušeném stavu, v němž archeolog Howard Carter před lety objevil právě Tutanchamonovu hrobku. „Představuji si, jaké by bylo odhalit ji na vlastní kůži. Cítím ale, že jsem na dobré stopě a najdu minimálně nedotčený hrob Nefertiti,“ míní světoznámý egyptolog a někdejší egyptský ministr památek.

Za nejsilnější zážitek své dlouhotrvající kariéry považuje objevení tajných dveří v Chufuově pyramidě před bezmála třiceti lety. Druhé místo u něj obsadil pohled tváří v tvář zlaté masce právě jednoho ze světově nejznámějších faraonů, Tutanchamona.