„Při pitvě se potvrdily naše původní domněnky. Kromě nedomykavé srdeční chlopně jsme v žaludku našli stopy krve. To způsobil stres. Smrt pak nastala kvůli kombinaci obou faktorů,“ řekl Hovorka. Zranění jedenáctiletému tygru Dickovi způsobila jeho družka Satu při páření.

Ošetřovatelé nejdříve zvažovali utracení, nakonec ale zvolili variantu operace. Lékaři šelmu uspali a do zlomené pažní kosti mu vložili titanový hřeb a čtrnáct šroubů. Dlouho to vypadalo, že Dick přežije. Osmnáctého dubna v půl dvanácté dopoledne ale boj o život prohrál. Ihned po smrti byl tygr převezen na veterinární fakultu. Tam lékaři provedli pitvu.

„Pitvy jsou u uhynulých zvířat ze zoologické zahrady poměrně běžná věc. Jednak si tím ověříme, na co přesně zvíře uhynulo a můžeme pak případným komplikacím zabránit u jiných podobných případů a jednak to slouží obecně vědeckému poznání,“ vysvětlil mluvčí brněnské Zoo Eduard Stuchlík.

Co se stane s Dickovým tělem ale zatím není jasné. Jednou z možností je, že bude preparován a vystaven. „Brněnská zoo dlouhá léta spolupracuje s Moravským zemským muzeem a se zámkem v Budišově. Právě tam je vystaveno množství našich uhynulých zvířat,“ potvrdil Stuchlík. Dick patřil k poddruhu Tygra sumaterského. Tomu vážně hrozí vyhynutí. Na světě žije asi pouze pět stovek jedinců.