Ve středu krátce před polednem tam totiž zemřel jedenáctiletý tygr sumaterský, který se jmenoval Dick. Tři týdny dokázal vzácný tygr bojovat po náročné operaci nohy o svůj život. Souboj se smrtí však prohrál.
„Podle prvních výsledků pitvy zemřel Dick na následky stresového faktoru. Rána se hojila dobře a nehnisala, protože dostával každý den antibiotika,“ řekl chovatel Petr Číhal. Veterináři rovněž zjistili, že se u Dicka objevilo vnitřní krvácení. „Krvácel do zažívadel. To je další z možných příčin smrti,“ doplnil Číhal.
Tygr sumaterský doplatil na milostné hrátky se svou družkou Satu, která pochází z irského Dublinu. Žil s ní dva roky. Ve chvíli, kdy byla připravena k páření, se však stalo neštěstí. Při namlouvání si Dick zlomil pažní kost. Zlomeninu na levé přední noze dávali šelmě dohromady lékaři na chirurgické klinice veterinární fakulty v Brně. Náročná operace trvala bezmála čtyři hodiny. Zákrok ale nebyl pro zvíře nebezpečný. Tygr byl v narkóze. Chirurgové mu zavedli do kosti zpevňující hřeb.
Dick přežil první dva kritické týdny rekonvalescence a vše nasvědčovalo tomu, že se ze zranění vylíže. Bohužel včera před polednem stopadesátikilová šelma vydechla naposledy. Dick pocházel ze tří sourozenců, kteří se všichni narodili v Brně. Jeden z nich, Wastel, odjel před několika lety do Zoo Lisabon. Druhého bratra Kampara, nazývaného zaměstnanci zahrady na Mniším hoře Bezzubák, odvezli chovatelé do Ústí nad Labem. Kampar by se však mohl brzo stát „novým“ přírůstkem brněnské zoologické zahrady.
„Chtěl bych ho přivézt zpátky. Nahradil by Dicka,“ plánuje Číhal. Od včerejška tak zbyla v pavilonu Tygří skály, kde šelmy žily, jen osamělá tygřice Satu. I ona se musí s bolestivou smrtí svého druha vyrovnat. Stejně jako lidé.