Veřejný příběh malé Jiřinky, jak bylo kotě po své zachránkyni pojmenováno, se začal psát v brněnském Starém Lískovci 2. ledna letošního roku. Dva dny po Silvestru zde bylo nalezeno podvyživené a vážně zraněné kotě.

„Vyšlo najevo, že zranění si nemohlo způsobit samo a Charitativní kočičí spolek Kryšpín podal trestní oznámení na neznámého pachatele za týrání zvířete. Kotěte se ujal Azyl Jiřina Skoumalová, který zařídil léčbu i rekonvalescenci,“ sdělila Lenka Němcová, předsedkyně brněnského Charitativního kočičího spolku Kryšpín.

Týrané kotě se dočkalo ošetření a péče. Teď má i nový domov. Odměna za nalezení pachatele platí do konce března.Týrané kotě se dočkalo ošetření a péče. Teď má i nový domov. Odměna za nalezení pachatele platí do konce března.Zdroj: Charitativní kočičí spolek Kryšpín

Za informace vedoucí k usvědčení pachatele policií nabízí spolek odměnu sedmdesát tisíc korun. Nabídka je platná do konce března.

„Když jsme se o případu dozvěděli, bylo nám do pláče. Pak přišel vztek a následovalo odhodlání toho, kdo to udělal, dohnat před soud a spravedlivě potrestat,“ popsala začátek příběhu Lenka Němcová. Trestní oznámení na neznámého pachatele bylo podáno 11. ledna.

Kdo něco zaslechl nebo viděl, má napsat Charitativnímu kočičímu spolku Kryšpín zprávu na Facebook nebo na e-mail spolek-kryspin@email.cz. Anonymita je zaručena.

Podle veterinářky si taková zranění kočka nezpůsobila bez něčího přičinění. „Toto je jasné týrání zvířete, zlomený ocásek, opálené všechny hmatové fousky, spálený čumák, opálené ucho, tři tlapky má do živého masa opálené… Kočka není hloupá, nevleze do ohně, nezlomí si jen tak ocas…,“ psala po nálezu na svém Facebooku Jiřina Skoumalová.

Psí tlapa. Snímek je ilustrační.
Žena dala psa do výcvikového centra u Brna. Vrátil se s rozedřenými tvářemi

Od své hospitalizace 3. ledna na Veterinární klinice v Letovicích ušla Jiřinka velký kus cesty. Nejdřív musela nabrat síly, aby mohla podstoupit amputaci zlomeného ocasu, který nebylo možné zachránit. V azylu pak pokračovala v rekonvalescenci a hojení naštíplé loketní kosti, kterou nebylo možno operovat a musela se sama svalovinou zapouzdřit.

Lidé se složili na odměnu za nalezení pachatele, peníze poslali i na léčbu kotěte, která stála dvanáct tisíc korun.