„Nechápu to, protože po celém městě fungují sběrná střediska, do kterých lze odnést nevhodné věci. Stojí to snad jedině čas,“ okomentovala Brňanka Veronika Paceltová. Brňané mají ve městě na výběr ze sedmatřiceti sběrných dvorů.

S tím, že lidé hází do kontejnerů na určitý druh odpadu nevhodné věci, i černými skládkami u kontejnerových stání, se některé brněnské městské části potýkají dlouhodobě. „Technická četa od nich každý týden odváží skříně, válendy, matrace, televize. Většinou jsou to věci, které lidé mohou bezplatně odevzdat do sběrného střediska. Ale proč by se někteří namáhali skříň rozebrat, naložit do auta a odvézt,“ podotkl místostarosta Chrlic Šrom.

Řešení podle něj může být zamykání stání, aby se do nich nikdo kromě obyvatel domu nedostal. „S tím je ale spojený problém svozu odpadu, protože odpovědný správce by je musel v danou dobu otevřít. Nebudeme nutit posádky popelářských vozů, aby měly klíč od každého stání. Možností je univerzální klíč. Jde o řešení, nad kterými se zamýšlíme,“ uvedl místostarosta.

PRÁCE NAVÍC

Odložený odpad u kontejnerů znamená práci navíc pro popeláře. „Věci jako skříň mohou poškodit lisovací lžíce uvnitř popelářského vozu, proto je neodvezeme. Musí vyjet speciální valník s jiným pracovníkem,“ vysvětlila obchodní náměstkyně firmy Sako Iveta Jurenová.

Radnice městských částí stojí úklid nevhodných věcí u popelnic statisíce. „Částečně je odklízí městská společnost Sako, částečně zaměstnanci naší radnice. Za likvidaci černých skládek ročně zaplatíme okolo tří set tisíc korun, které by bylo možné využít jiným způsobem,“ poznamenal starosta Černovic Ladislav Kotík.

Na pořádek okolo kontejnerů dohlíží i strážníci. Letos řešili okolo sedmdesáti nelegálních skládek včetně těch u popelnic. „Řada lidí ani netuší, že se dopouští něčeho nelegálního. Myslí si, že odložení věcí vedle kontejneru není problém. To je ale omyl,“ upozornil mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

Za vyhození odpadu mimo vyhrazená místa hrozí pokuta až padesát tisíc korun. Jde o přestupek proti veřejnému pořádku.

Černé skládky vznikají hlavně u kontejnerů na sídlištích, která poskytují pocit anonymity. Třeba při rekonstrukci bytu u nich lidé nechávají suť a umakart, výjimkou není záchod či umyvadlo. „Na území městské části máme dva ekodvory. Je až k neuvěření, že například kontejnerové stání vzdálené 150 metrů od ekodvora někdo obloží nepořádkem. Místo toho, aby věci odnesl tam,“ podotkl starosta Starého Lískovce Vladan Krásný.