Ruští vojáci už pochodují na Ořechov. Němci zatím na Oslavanském zámku vyslýchají zajaté partyzány. V pátek odpoledne je přepadnou Spojenci a oni budou v panice pálit dokumenty a odnášet zlaté příbory. Vzpomínkové oslavy konce druhé světové války započaly.

Třiašedesát let letos uplyne od osvobození Československa Rudou armádou a armádami Spojenců v květnu 1945. Spojenecké síly v bitvě u Ořechova prolomily německou obranu, aby o několik dní později osvobodily Brno. Tradiční rekonstrukcí ořechovské bitvy budou vzpomínkové akce v sobotu vrcholit.

„Letošním jedenáctý ročník bude rekordní co do účasti členů zahraničních historických klubů. Z Ruska, Slovenska i Slovinska jich přijede padesát,“ upřesňuje Dan Urbánek, jeden z organizátorů akce. Do bojů se nově zapojí i československá jednotka.

Již ve středu vyrazila ze Znojma jednotka Rudé Armády, čítající dvacet vojáků, koně a vojenská auta. Dnes dopochodovala do Ořechova. Tady se spojila se spojeneckými jednotkami. V pátek ve 13 hodin společně vyjedou osvobodit Oslavany. Za války byl na místním zámku lazaret, dnes však bude sídlem německého štábu.

„Po cestě do Oslavan se na hodinku zastavíme na náměstí v Ivančicích a ve Zbýšově. Lidé si prohlédnou vojenskou techniku, starosta vojákům předá klíč od osvobozených měst, lidé je budou vítat rozzářenými tvářemi, házet po nich šeříky. Ženy budou s vojáky tančit na náměstí,“ maluje akci Dan Urbánek.V Osla¬vanech zatím operuje nepřítel. Kdo zavítá na zámecké nádvoří, uvidí pochodující i vyslýchající protektorátní vojáky. Hlídané je i město a železniční nádraží. Co kdyby chtěli partyzáni vyhodit do povětří vlak? Nad městem vlají německé vlajky. Ale jen do dnešního odpoledne.

Kolem páté hodiny se Němcům donese zpráva o blížících se spojeneckých jednotkách. Zachvátí je panika. Ve spěchu budou pálit dokumenty. Snaží se ukořistit co nejvíc zlatých lžiček a prchnout! „Na zámku proběhne krátká přestřelka a Němci budou zajati. Ale ne na dlouho. Pak všichni společně i s návštěvníky budeme na nádvoří popíjet pivo,“ směje se Urbánek.

Oslavy vyvrcholí v sobotu v Ořechově. V deset hodin se na hřbitově u pomníku bitvy odehraje pietní akt.

Ve 13 hodin zazní první výstřely bitvy nad ořechovským Army parkem. K akci bude připraveno téměř čtyři sta vojáků v historických uniformách a desítky vojenských vozidel. Původně měl akci zpestřit i letecký souboj.

Poprvé v historii měly bitvu dokreslovat manévry kopií německého válečného letounu Messerschmitt Me-109 a také ruského stroje Lavočkin. Naneštěstí byl srdcem projektu pilot, který nedávno zahynul při havárii historického ultralehkého letadla v Miroslavi. „Byla to první oběť války, která se ještě neuskutečnila,“ říká smutně Urbánek.

První bitva ve 13 hodin bude rekonstrukcí bitvy u Ořechova. „U Ořechova bojovaly sedm dní tisíce vojáků. Byla to v druhé světové největší bitva na jižní Moravě. Tyto reálie dodržet nemůžeme. Snažíme se ale útočit na stejných místech a zničit hodně techniky, tak jako to bylo před třiašedesáti lety,“ popisuje Urbánek.

V 15 hodin se vojáci vrhnou do takzvané bitvy o Moravu, která se bude lišit od té ořechovské. Organizátoři mají totiž letos k dispozici československou jednotku, která u Ořechova neoperovala.

Infografika Osvobození Oslavan.