Svým nositelům připravuje často společenskou izolaci a hořké chvíle plné stresu. A právě stres, pokud není přímým spouštěčem, přispívá ke zhoršení stavu. Lidé s lupénkou však nemusí propadat beznaději. „Léčit lze všechny formy lupénky. Neexistuje však jednoduchý návod, jak. Je nutno přistupovat ke každému pacientovi individuálně a kombinovat různé druhy léčby. Zánětlivou reakcí totiž mohou být postiženy i klouby, zvláště těžší případy psoriázy se mohou kombinovat s dalšími onemocněními, např. srdce a cév,“ přibližuje práci dermatologů Vladimír Vašků, přednosta první dermatovenero­logické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny, která má léčbu lupénky jako jeden z hlavních programů činnosti.

V současnosti se moderní medicína zaměřuje na biologickou léčbu, jejíž princip spočívá v cílené změně chování jednotlivých druhů buněk. V léčbě lupénky se osvědčuje u zvlášť těžkých forem. Dermatovenero­logická klinika Fakultní nemocnice u sv. Anny je jedním z jedenácti center v republice zaměřených na léčbu středně těžkých a těžkých forem psoriázy biologiky.

„Jedním z našich pacientů byl například mladý muž, který rozsáhlou lupénkou trpěl od svých čtrnácti let. Během následujících deseti let byl čtrnáctkrát hospitalizován, absolvoval kůry fototerapie, opakovaně systémovou terapii, jezdil do lázní. Když se před dvěma lety ve svých čtyřiadvacet letech dostal k nám, nečekal už, že mu něco pomůže. Nasadili jsme biologickou léčbu a efekt se projevil již po třech týdnech. Dnes už má dokončená studia, pracuje, a co se týká onemocnění, je téměř bez příznaků. Pouze si píchá injekci s biologikem, aby se jeho dobrý stav udržel,“ ilustruje účinnost terapie Vašků.