„Jihomoravský kraj kvůli epidemii koronaviru zavedl dynamický nákupní systém také na nákupy ochranných zdravotnických pomůcek, tedy roušek, respirátorů, ochranných obleků, rukavic, návleků a podobně,“ konstatoval hejtman Bohumil Šimek.

Radní v pondělí vybrali dodavatele obleků. Stala se jím společnost Anorac z Holasic.

Jednotlivé zakázky v dynamickém nákupním systému radní zadávají podle aktuálních potřeb kraje a jeho příspěvkových organizací. Zavedení systému odsouhlasili na jeden rok.

Od pondělí je uzavřená Mateřská škola Proškovo náměstí. „Uzavření je na základě rozhodnutí krajské hygienické stanice kvůli koronaviru. Obdobná situace je i v Mateřské škole Cihelní," sdělila starostka městské části Maloměřice a Obřany Klára Liptáková.

Celkem 128 pacientů s onemocněním Covid-19 je hospitalizovaných ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. „Třináct je na anesteziologicko resuscitační klinice, z toho deset na umělé plicní ventilaci - jeden také na přístroji ECMO, zdravotní stav všech je vážný," sdělila v pondělí dopoledne mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Čtrnáct pacientů podle ní leží na jednotkách intenzivní péče na dalších klinikách, zbylí na lůžkách s kyslíkem a standardních lůžkách.

Ve Fakultní nemocnici Brno přibylo od pátku do neděle čtyřiatřicet pacientů s Covid-19. „153 je jich na standardních lůžkách, pětadvacet na jednotce intenzivní péče, dvanáct z nich na umělé plicní ventilaci," oznámila mluvčí zařízení Veronika Plachá.

Ve svatoanenské nemocnici je aktuálně nemocných také 111 zdravotníků. Mezi nimi je jednadvacet lékařů, pětaosmdesát nelékařských pracovníků a pět fyzioterapeutů. „V pracovní karanténě máme 160 zaměstnanců, v domácí třiačtyřicet. Dalších pětatřicet zaměstnanců je na ošetřovném člena rodiny," vyčíslila Lipovská.

Podle Plaché se nyní nachází v domácí karanténě zhruba dvě stě zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno.

V pondělí v areálu svatoanenské nemocnice otevřeli třetí odběrové místo. Nachází se stejně jako dvě předchozí místa v budově C. „Zájem o odběry je stále vyšší, v pondělí ráno bylo možné objednat se k nám nejdříve v sobotu 31. října. Denně teď budeme mít zhruba 330 stěrů. Ať už od veřejnosti našich pacientů nebo vybraných zaměstnanců," přiblížila Lipovská.

Obě laboratoře nemocnice nyní vyhodnocují necelých sedm set vzorků. „Za následující dva týdny se chceme dostat na celkové číslo třináct set a pomoci tak i dalším zdravotnickým zařízením, jejichž laboratorní kapacita není tak vysoká," doplnila Lipovská.

Pomoci ve svatoanenské nemocnici by měli medici a další vysokoškoláci se zdravotnickým zaměřením. Dvaačtyřicet jich již nastupuje tento týden do směn, osmnáct dalších se připravuje. „Prozatím se k nám nedostali žádní středoškoláci, zažádali jsme si o sedmašedesát," sdělila Lipovská.

MICHAL HRABAL
PETRA ŠEBKOVÁ