„Mají především dechové potíže, ale i blíže nespecifikované problémy, jako je únava při běžných denních činnostech, bolesti svalstva, malých i velkých kloubů a podobně,“ popsala primářka Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace svatoanenské nemocnice Michaela Sosíková.

Program začíná vyšetřením rehabilitačním lékařem v ambulanci a poté pokračuje hodinovým řízeným ambulantním tréninkem dvakrát týdně pod vedením fyzioterapeuta. „Cvičební jednotka je zaměřená na zvýšení svalové síly končetinového i trupového svalstva, a to s využitím různých rehabilitačních pomůcek, včetně cvičení na míčích, cvičení s pružnými tahy, zaměřujeme se také na úpravu postoje, dynamiky hrudního koše a hrudní páteře," zmínila Sosíková. Celý cyklus trvá jeden měsíc. Pak následuje výstupní kontrolní vyšetření u lékaře a zhodnocení efektu terapie.

Ilustrační foto.
Nová superporodnice v Brně: vyberou projektanta, stát má dvě miliardy korun

První turnus cvičení už skončil, zúčastnili se ho zaměstnanci svatoanenské nemocnice, kteří po prodělání covidu měli potíže. Jednou z žen, která prošla rehabilitací byla i Markéta Geierová. „S Covidem-19 jsem byla hospitalizovaná, po propuštění z nemocnice jsem se při sebemenší námaze zadýchávala, nevyšla do schodů, byla jsem velmi unavená. Absolvovala jsem potom vyšetření v rehabilitační ambulanci a na spirometru, následovalo dvakrát týdně speciální cvičení,“ přiblížila bývalá pacientka.

Všichni účastníci rehabilitace byli neustále monitorovaní, zda nemají potíže a cvičení zvládají. „Na závěr lekce byl nácvik chůze nordic walking, což je vhodná terapie. Přístup fyzioterapeutů byl velmi vstřícný, v malé skupině pěti lidí měli možnost se každému věnovat individuálně. Teď už zvládám všechny činnosti bez omezení, snažím se cvičit doma a každý den chodit s holemi,“ doplnila Geierová.

Zájemci se mohou objednat přímo v ambulanci rehabilitace Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace, ideální je mít ke vstupnímu vyšetření připravenou zdravotní dokumentaci, případně žádanku od praktického lékaře či jiného specialisty.