K pondělí se tamní lékaři starají o 113 pacientů s koronavirem. I přes pokles případů vyžadujících umělou plicní ventilaci neubývají pacienti, kteří jsou ve vážném stavu. „Většina našich anesteziologů se stále musí starat o pacienty s těžkým průběhem nemoci Covid-19, což nám neumožňuje obnovit plánované operace v plné míře. Přesto jsme už mohli uzavřít dvě covidová oddělení a uvolnit tak prostor pro další běžné pacienty. Stejně tak můžeme obnovit alespoň některé plánované operace a zákroky,“ uvedl ředitel svatoanenské nemocnice Vlastimil Vajdák.

Covidová oddělení už nejsou na neurochirurgii, kde leželi pacienti na standardních lůžkách, a II. chirurgické klinice, tam byla lůžka JIP. Covidová lůžka tento týden zmizí z I. chirurgické kliniky a I. neurologické kliniky. „Jsme teď schopni otevřít zpátky i některé z ambulancí, a to díky vracejícímu se zdravotnickému personálu,“ doplnil lékař Jindřich Olšovský.

Na ortopedické klinice už pacienti podstoupili dosud odkládané artroskopické operace. „Více operovat začali také neurochirurgové," zmínila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.