Osmašedesát metrů vysoké vyhlídkové kolo, ze kterého lidé uvidí Špilberk, Petrov i Pálavu. A kolem něj písečná pláž u řeky Svratky, kterou budou využívat rodiny s dětmi i sportovci. Taková je vize brněnského podnikatele Pavla Trčaly, který nyní o jejím uskutečnění jedná se společností Jižní centrum. Ta má na starosti rozvoj města v okolí plánovaného nového hlavního vlakového nádraží.
Trčala totiž vyhrál výběrové řízení, které společnost letos v létě vyhlásila na pronájem zanedbaného pozemku mezi Opuštěnou ulicí a řekou Svratkou. „Pozemek v sousedství cyklostezky je podle územního plánu možné využívat pouze pro rekreační účely, což Trčalův plán splňuje,“ vysvětlil ředitel Jižního centra Jan Zavřel.
Nejambicióznější částí vítězného projektu je obří vyhlídkové kolo. To má být podobné kolu v Londýně, které už jedenáct let nabízí vyhlídku na město z výšky 135 metrů. „Další podobnou atrakcí je kolo ve vídeňském Prátru, které je vysoké bezmála pětašedesát metrů. To brněnské chci postavit ještě o tři metry vyšší, aby se stalo nejvyšším vyhlídkovým kolem ve střední Evropě,“ líčí plány Trčala.
Vzhledem k tomu, že takzvané Londýnské oko se začalo točit až po sedmi letech příprav, považuje Trčala i stavbu kola v Brně za dlouhodobější záležitost. Přesto věří, že se mu peníze i potřebná povolení podaří získat.
Hledá se investor
O tom, že Brno se kola může dočkat, je přesvědčen i ředitel Jižního centra. „Z hlediska územního plánu by úřady neměly mít s tímto záměrem problém. Zbývá najít investora. Vzhledem k nadšení Trčaly si však umím představit, že i na tuto část projektu dokáže peníze najít,“ zhodnotil Zavřel. Cena nové atrakce však zatím není známá.
Právě podobně jedinečné atrakce jako vyhlídkové kolo přitom mohou podle odborníků do města přilákat turisty. „Brněnské oko rozhodně turisty zaujme. každý záměr, díky kterému se město oživí, vítáme,“ zhodnotila Libuše Vlachová z jihomoravské Centrály cestovního ruchu.
Souhlasí s ní i mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. „Důležité je hlavně, že kolo může fungovat celoročně, zatímco například ohňostroje jsou jen jednorázovou záležitostí. Je to velice ambiciózní plán, ale Brnu se takto atrakce vyplatí,“ myslí si Okamura. Stavbu kola má proto podle něj podpořit i město, které poté ze zájmu turistů bude těžit.
Projektu se nebrání ani brněnský primátor Roman Onderka, ačkoliv o něm zatím nemá konkrétnější informace. „Pokud se ukáže, že je stavba kola reálná, budu mu rozhodně nakloněn,“ slíbil Onderka.
Jasnější obrysy než stavba kola má zatím městská pláž. Podnikatel počítá s tím, že její součástí bude hřiště na plážový volejbal, místo pro výuku vodního lyžování či víceúčelové hřiště s možností přestavby na kluziště.
Trčala chce také v areálu otevřít půjčovnu kol, která umožní milovníkům cyklistiky projížďku po stezce podél řeky. „Brňané stále považují Svratku za špinavou a smrdutou řeku, ačkoliv je čistá a příjemná. Chtěl bych ji proto oživit a toto smutné území využít,“ vysvětlil podnikatel Trčala. Náklady na pláž přitom vyčíslil na necelých pět milionů korun.
První atrakce se mohou podle jeho představ u řeky objevit už příští léto. Zájem lidí však mají přilákat hlavně poté, co v okolí vyrostou nové domy Jižního centra. „Pozemek patří k záplavovým území a pro developery proto není zajímavý. Lidé, kteří budou v Jižním centru bydlet a pracovat, však určitě uvítají zelený kout vhodný k odpočinku i sportu,“ věří Trčala, který už druhým rokem provozuje hřiště na plážový volejbal ve Spielberk Office Centru.
Jedinou překážkou podnikatelova plánu je zatím železniční vlečka, která přes pozemek nyní vede. Příležitostně ji využívají brněnské veletrhy k dopravě exponátů na výstaviště a bez jejího odstranění se zřejmě nepodaří otevřít pláž ani postavit vyhlídkové kolo. „Věřím, že se Jižní centrum s veletrhy nějak domluví,“ řekl Trčala.
Vedení veletrhů však zatím o budoucnosti vlečky nechce spekulovat. „O jejím případném odstranění kvůli tomuto projektu jsme dosud s nikým nemluvili. To však neznamená, že se takovému jednání bráníme,“ upozornil mluvčí veletrhů David Pokorný.