Předseda sdružení Petr Polišenský je přesvědčený, že i přes odložení soudního jednání zákaz činnosti Uberu stále platí. „Primátorku Markétu Vaňkovou a odbor dopravy úřadu jsme písemně upozornili. Vedení města nás ale pouze odbylo s tím, že o současných aktivitách společnosti Uber nic neví,“ řekl Polišenský.

Podle jeho vyjádření se alternativní taxislužba Uber rozšířila do ulic Brna právě díky podpoře místních politiků. Její provoz má regulovat nová právní úprava. „Od 1. července letošního roku můžou firmy jako Uber a Bolt provozovat taxislužbu v souladu se zákonem o silniční dopravě. Jejich řidiči musí mít oprávnění jako běžní taxikáři. Auta ale nemusí mít taxametr a nesmí mít střešní svítilnu. Činnost těchto firem v Brně není v rozporu s právními předpisy. Individuální porušení zákona ze strany konkrétních řidičů řešíme ve správním řízení,“ sdělila za magistrát Anna Dudková.

Bez omezení projedou řidiči po silnici I/52 u Aqualandu Moravia v Pasohlávkách na Brněnsku. Práce tam skončí v pondělí.
VIDEO: Po opravě lepší průjezd. Křižovatka u Aqualandu Moravia se otevírá

Polišenský prohlásil, že letošní úprava zákona zákaz neruší. „Společnost Uber podala návrh na jeho zrušení, proti kterému jsme se odvolali. Předběžné opatření je tak stále pravomocné,“ řekl.

Koronavir zrušil jednání

Soud měl žalobu sdružení na firmu Uber projednávat 19. listopadu. Kvůli pandemii covidu jednání zrušil. „Zatím není stanovený náhradní termín,“ dodal Polišenský.

S příchodem alternativních taxislužeb nesouhlasí manažer brněnské firmy City Taxi Aleš Pacák. Podle jeho slov se kvalita služeb s jejich příchodem prudce zhoršila. „Zrušení zkoušek z místopisu zbořilo celý systém taxislužby, a to nejen v Brně. Sjednocená pravidla pro řidiče taxislužeb, těch klasických i alternativních, bohužel neexistují,“ uvedl.

První víkend vánočních trhů roku 2020 v Brně.
VIDEO: Konečně stánky a svařák. Vánoční trhy v Brně přilákaly davy

Někteří řidiči Uberu nechtějí, aby měli stejné povinnosti jako běžní taxikáři. „Pokud budu mít doklady a zkoušky jako taxikář, tak budu radši jezdit za pětatřicet korun na kilometr, a ne jen za devět,“ komentoval na sociální síti Jiří Svoboda.

Aktuální postoj Uberu není znám. K dotazům Rovnosti se mluvčí firmy nevyjádřila.

Zástupci společnosti Bolt jsou s provozem taxislužby v Brně spokojení. „Není důvod, aby mezi námi a taxikáři vznikaly spory,“ řekl manažer pro Českou republiku Jakub Dvořák.