Ve středu ráno byly dokonce v Brně zaplněné veškeré ubytovací kapacity, proto uprchlíky začali vozit mimo krajské město. „Ano, kapacity byly ráno v Brně zaplněné, ale je to velice proměnlivé. Ubytování zajišťujeme ve všech částech Jihomoravského kraje," sdělila Rovnosti ve středu odpoledne Markéta Chumchalová z tiskového oddělení kraje.

V Jihomoravském kraji na začátku válečného konfliktu na Ukrajině evidovali 4 777 lůžek, které byly ihned k dispozici. Číslo se ale neustále pohybuje a seznamy se pravidelně aktualizují. „Kapacity předdomluvených poskytovatelů ubytování se průběžně zaplňují i uvolňují – někteří lidé si třeba po několika dnech vyřeší bydlení jinak, přes své příbuzné, známé. Dostupné kapacity by mohly přibýt i po skončení jarních prázdnin," přiblížila Chumchalová.

Uprchlíci jsou ubytovávají v zařízeních typu hotelů nebo penzionů. „Chceme, aby příchozí lidé z Ukrajiny bydleli v důstojných podmínkách – nikoliv v tělocvičnách," ujistila Chumchalová.

Jihomoravský kraj je podle ní připravený dál pomáhat těm, co přicházejí, ale budoucí scénáře budou záležet na financování ze strany státu.

Svému stropu se blíží také kapacita kolejí Mendelovy univerzity v Brně vyčleněná pro uprchlíky. „Aktuálně máme na kolejích v Brně ubytovaných pětapadesát lidí z Ukrajiny, většinou jde o matky s dětmi. Volných míst je v současnosti už jen dvanáct," vyčíslil ve středu odpoledne mluvčí univerzity Filip Vrána.

Uprchlíci jsou podle něj prakticky ve všech případech lidé, kteří univerzitu kontaktovali prostřednictvím zaměstnanců, studentů či učitelů. „Přijíždí už i studenti, kteří na Ukrajině nemohou dál studovat a Česká republika jim garantuje stipendium. Volná místa máme zatím v kampusu v Lednici. Tam se jedná o necelých padesát míst," zmínil Vrána.