Je sobota odpoledne, z nebe hustě prší a návštěvníci sudovalu v areálu U Myslivecké chaty v brněnských Bosonohách se zatím s pivními kelímky tísní u krytého sezení. Vzduchem se nese vůně bramboráků. Závod zahajuje výstřel z kanónu, který všechny vyděsí.

Někteří se již připravují na svůj sportovní výkon. Úkolem je v co nejkratším čase vykoulet do pětapadesát metrů dlouhého kopce sedmnáctikilový prázdný pivní sud. Soutěží jednotlivci i skupiny. Muži i ženy. Na vítěze každé kategorie čeká plný sud piva „Letos se nebude při závodu prášit,“ naráží opět na počasí Dočekal. Součástí letošního programu má být i premiérové číslo siláka Franty Šebely, který navazuje na silácké kousky Franty Kocourka.

Diváci se pomalu rozmisťují kolem soutěžní trati. Ještě než se na startu připraví první mužští soutěžící, déšť ustává. Závod začíná a vybíhá první soutěžící. Nejhorší je posledních deset metrů. Kopec je nejprudší a síly ubývají. „To bylo naposledy,“ nadává těsně po doběhnutí jeden ze soutěžících Tomáš Růžička. Později u piva již hovoří smířlivěji. „Byla to samozřejmě nadsázka. Letos se účastním podruhé. Se svým časem, ale nejsem spokojený. Uklidňuje mne jen, že nebudu poslední. Běží i pan Holubař, který má přes osmdesát let,“ uklidňuje sám sebe Růžička. V ženské kategorii běží i jeho manželku. Tu společně s dcerou hlasitě povzbuzují.

I když je bosonožský sudoval tradiční akcí, někteří na něj letos zavítali poprvé. „Jsme z Králova Pole a líbí se nám tu. Kdyby se soutěžilo v pití piva, zapojím se. Válet ale do kopce těžký sud, to ne,“ odpovídá Josef Šikula na otázku, zda se v příštího ročníku sudovalu také zúčastní.

Podle spolupořadatele sobotního odpoledne Vladimíra Koudelky je soutěž náročným sportovním výkonem. „Rekord na trati pochází z roku 2008. David Ďurkech tehdy trasu zaběhl za 12,75 sekund. To se letos kvůli mokru nepodaří,“ odhaduje Koudelka. Bosonožská soutěž je podle něj unikátní. I když se závody ve válení sudů konají i jinde v republice nebo ve Velké Británii. „Tam totiž soutěžící válejí sudy po rovině. V Bosonohách jako jediní na světě tlačíme sudy do kopce,“ chlubí se spolupořadatel. Mezi muži byl letos nejrychlejší Michal Čech s časem 17, 86 sekund. Za ženy zvítězila Darina Červeňáková. Sud do kopce vytlačila za 29, 57 sekund.