„Kromě zajištění ubytování, stravy a věcí denní potřeby chceme nyní Ukrajincům, prchajícím před válkou, usnadnit také pohyb po městě,“ sdělila primátorka Markéta Vaňková.

Opatření už platí. V nejbližších dnech uprchlíkům postačí prokázat se v tramvajích, autobusech nebo trolejbusech žádostí o vízum či platným vízem. „Postupně je vybavíme speciálními průkazkami, se kterými mohou cestovat bezplatně v brněnských zónách 100 a 101,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

Nábytková banka v pavilonu G1 na brněnském výstavišti je otevřená každý den včetně víkendů od 12 do 18 hodin.
Darujte třeba židli: nábytková banka pro Ukrajinu funguje v brněnském výstavišti

Představitelé Jihomoravského kraje v pondělí projednají, zda podobné opatření zavedou na celé jižní Moravě. „Ukrajinští utečenci se potřebují nutně přesouvat po celém kraji. Jízda zdarma je sice malý krok, ale usnadní jim pobyt na našem území,“ napsal v pátek na svém facebooku krajský radní Jiří Crha.

Zástupci dopravního podniku plánují pomáhat i o víkendu. V sobotu se v Brně uskuteční charitativní akce s názvem Jezdíme pro Ukrajinu. Lidé se při ní mohou svézt v historické tramvaji. „Jízdné je dobrovolné a veškerý výtěžek poputuje na účet Diecézní charity Brno,“ informovala mluvčí Sdružení dopravních podniků Linda Hailichová.

Spoje pojedou od desíti dopoledne do šesti hodin podvečer z Malinovského náměstí do zastávky Nové sady a zpět. Zastávkami projedou ve dvacetiminutových odstupech.

JAKUB TRUČKA