Na výstavbu brněnských družstevních bytů tehdy přispíval stát, konkrétně 320 tisíc korun na jeden. Brno získalo spoluvlastnický podíl na jednotkách. Na základě smluv se zavázalo, že dvacet let po jejich kolaudaci byty na nájemníky bezúplatně převede. Závazek je obsažený i v nájemních smlouvách.

Někteří platnost smluv zpochybňovali kvůli možnému nedodržení řádného procesního postupu před lety. „Hledali jsme proto bezpečnou variantu, jak opravdu zajistit právně nenapadnutelný převod za nasmlouvaných podmínek. Našli jsme řešení spravedlivé a férové řešení vůči lidem, kteří žijí celou dobu v dobré víře, že smlouvy byly platné," uvedl primátorčin náměstek pro bydlení Jiří Oliva.

Lidé už své byty splatili. Na místo bezplatného převodu jim ale při komplikacích hrozilo, že by museli za byt doplatit zbytek až do výše aktuální tržní ceny.

Podle Olivy mají většinu družstev vyřešit do poloviny letošního roku. Nejdřív musí udělat odhady tržní ceny družstevních podílů. Závazky spojené s převodem bytů se v Brně týká pětatřiceti bytových družstev.

„Je to vítězství rozumu a spravedlnosti, tak aby se město řádně a slušně vypořádalo zhruba se třinácti sty rodinami a pěti tisíci svými obyvateli, kteří věřili ve spravedlnost a chtějí, aby jejich byty byly převedeny," řekl brněnský právník Zdeněk Joukl, který se problematikou zabývá a je členem spolku Spravedlnost pro bytová družstva. Věc konzultoval i s magistrátem.

Na jednání zastupitelstva přišli nakonec schválený postup podpořit desítky nájemníků. Před zastupiteli k tématu vystoupili třeba zástupci družstevníků z Vinohrad nebo Bystrce. Problematika se týká budov například v Adamcově ulici nebo na Majdalenkách.

Stát na družstevní bydlení přispíval prostřednictvím Brna, které získalo podíl na jednotkách. V některých případech město do projektů vložilo pozemek. Ostatní náklady na výstavbu hradila družstva. Ke kolaudaci domů docházelo mezi lety 1999 až 2005.

Stejný problém řešila i jiná města v České republice. Jednalo se třeba o Liberec, Olomouc nebo Zlín.