Práce v osadě Favorit odstartují v únoru. Po demolici chatek dělníci v místě vybudují zařízení staveniště. „Předpokládá se asanace dřevin. Po vydání potřebných povolení o dočasných uzavírkách komunikace začnou první stavební práce budováním protipovodňové stěny v prostoru Poříčí a Bauerovy," sdělila Bibiana Janebová z kanceláře městského architekta.

Řidiči se musí po celou dobu stavby připravit na omezenou průjezdnost Poříčí a Bauerovy. Konkrétní podoba opatření sice ještě není známá, ale úplná uzavírka ulic nastat nemá.

Budoucí podoba nábřeží Svratky v úseku mezi Riviérou a mostem u Uhelné ulice.
První náplavka v Brně: začíná proměna nábřeží Svratky, takto má jednou vypadat

Zásadní komplikace čeká na cyklisty a pěší využívající stezku podél řeky. V úsek mezi Vídeňskou a Bakalovým nábřežím se jim letos uzavře. „Stísněné poměry neumožní zachování průjezdnosti. U navazujícího úseku se předpokládají také určitá omezení, které jsou předmětem aktuálních jednání s úřady," doplnila Janebová.

Výměnou za dočasná omezení se lidé na kole dočkají novinky. „Na stezce vzniknou dva nové cyklopodjezdy, a to pod mosty ve Vídeňské a na Renneské třídě," upřesnila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Budoucí podoba nábřeží Svratky v úseku mezi Riviérou a mostem u Uhelné ulice.
Klíčová pro rozvoj části Brna: ochrana proti povodním promění okolí Svratky

Úpravy okolí Svratky v pětikilometrovém úseku mezi koupalištěm Riviéra a mostem u Uhelné ulice zajistí městu a jeho obyvatelům ochranu proti stoleté povodni. Jejich součástí je vznik první brněnské náplavky u hokejové haly Rondo. Zcela se promění osada Favorit, kde vzniknou nádrže, tůně a mokřady. Přes ně povede nová lávka.

Brňané se mohou těšit pět kilometrů nově vybudovaných pěších cest a tři kilometry stezek pro chodce a cyklisty. Získají přístup přímo k řece, k níž dnes na Poříčí a v Bauerově kvůli vysokým břehům nesejdou. Při přípravě území museli pracovníci Veřejné zeleně města Brna pokácet stovky stromů. Náhradou za ně bude výsadba víc než šesti stovek dřevin.

Budoucí podoba nábřeží Svratky v úseku mezi Riviérou a mostem u Uhelné ulice.
Klíčová pro rozvoj části Brna: ochrana proti povodním promění okolí Svratky

Proměna území za 1,3 miliardy korun bez daně má být hotová v říjnu příštího roku. „Jako první se předpokládá dokončení stavebních objektů kanalizace," zmínila Janebová.