„A vy jste kdo?“ stálo léta na omítce hned pod cedulí oznamující název Uličky Václava Havla. Brněnský umělec Timo se tímto počinem odkazoval na jednu z nejznámějších vět někdejšího prezidenta Václava Klause. Přestože dnes již po nápisu není v místě ani stopa, pojmenování ulice po dramatikovi, disidentovi a politikovi Václavu Havlovi přetrvalo.
Právě u příležitosti slavnostního otevření Uličky Václava Havla v ní byla před dekádou na jeden den symbolicky připevněna pamětní deska s abstraktní posmrtnou maskou Jana Palacha. Připomněla tak pětačtyřicáté výročí jeho upálení. „Akci uspořádala Tělocvičná jednota Sokol Brno s divadlem Husa na provázku,“ uvádí autoři Internetové encyklopedie dějin Brna.
Řada Brňanů i turistů však dodnes nemá ponětí, že ulice s tímto názvem v Brně vůbec existuje. Častěji zmiňují pouze Lavičku Václava Havla. Ta se nachází jen o několik desítek metrů dál, v navštěvovaných Denisových sadech pod katedrálou svatého Petra a Pavla. „Neuvědomila jsem si, jak se jmenuje. Všude chodím na automat,“ poznamenala třeba Petra Kudláčková.
Nahrává se anketa ...
Pojmenování dříve bezejmenné ulice navrhl někdejší umělecký šéf divadla Husa na provázku Vladimír Morávek. Zástupci radnice Brna-středu následně uspořádali dvě ankety. První byla internetová, lidé se v ní vyjádřili proti pojmenování uličky. Ve druhé mohli Brňané hlasovat pouze osobně. Výsledek byl pro pojmenování.
„První internetovou anketu radnice později zpochybnila. Kolem pojmenování se strhla debata, někteří lidé byli proti. Zastupitelé Brna-středu, komise pro názvosloví, brněnští radní a zastupitelé ale pojmenování schválili. Kvůli novému názvu si lidé nemuseli měnit doklady, protože v uličce nikdo nežije,“ stojí v Internetové encyklopedii dějin Brna.
MOHLO BY VÁS ZAjÍMAT: Rodinná cukrárna v Brně po dvaatřiceti letech končí, majitelka chce jít studovat